Պակիստանը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին. ԶԼՄ-ներ
Պակիստանի զինվորականները հարվածներ են հասցրել Իրանի տարածքին, որոնք ուղղված են «հակապակիստանական խմբավորումների» դեմ, հաղորդում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը ՝ վկայակոչելով հետախուզության ոլորտի պակիստանցի պաշտոնյային:
Ավելի վաղ Սիստան և Բելուջիստան նահանգի իշխանությունները հայտնել էին, որ պայթյունների ձայնը լսելի է Իրանի հարավ-արևելքում՝ Պակիստանի հետ սահմանին գտնվող Սերավան շրջանի մի քանի շրջաններում:
«Ես միայն կարող եմ հաստատել, որ մենք հարվածներ ենք հասցրել հակապակիստանյան զինյալների խմբավորումներին Իրանում», - մեջբերում Է գործակալությունը պաշտոնյայի խոսքը ։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ բալիստիկ հրթիռներով եւ անօդաչու թռչող սարքերով հարվածել է «Ջեյշ ալ Ադլ» ահաբեկչական խմբավորման հիմնական ռազմակայանին, որը գտնվում է Իրանին սահմանակից Պակիստանի Բելուջիստան նահանգում: Պակիստանը վճռականորեն դատապարտել Է Իրանի հարձակումը, իսկ չորեքշաբթի օրը Թեհրանից հետ է կանչել իր դեսպանին ՝ նշելով նաև, որ Իրանի դեսպանը դեռևս չի կարողանա շարունակել իր դիվանագիտական առաքելությունը Իսլամաբադում:

AFP: Пакистан нанес удары по группировкам на территории Ирана
Военные Пакистана нанесли удары по территории Ирана, направленные против "антипакистанских группировок", передает агентство Франс Пресс со ссылкой на пакистанского чиновника из сферы разведки.
Ранее власти провинции Систан и Белуджистан сообщили, что звук взрывов слышен в нескольких районах области Сераван в регионе, расположенном на юго-востоке Ирана на границе с Пакистаном.
"Я только могу подтвердить, что мы нанесли удары по антипакистанским группировкам боевиков... в Иране", - приводит агентство слова чиновника.
Корпус стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения ВС Ирана) во вторник заявил, что нанес удар баллистическими ракетами и беспилотными летательными аппаратами по основной базе террористической группировки "Джейш аль-Адль", расположенной в граничащей с Ираном пакистанской провинции Белуджистан. Пакистан решительно осудил атаку Ирана, а в среду отозвал своего посла из Тегерана, указав также на то, что иранский посол пока тоже не сможет продолжать свою дипломатическую миссию в Исламабаде.