ՄԱԿ-ում անընդունելի են համարել պաղեստինցիների պետության իրավունքը ճանաչելուց հրաժարվելը
Երկու պետությունների՝ Իսրայելի և Պաղեստինի ստեղծման մասին որոշումից, ինչպես նաև պաղեստինցիների՝ պետականություն ունենալու իրավունքը ճանաչելուց հրաժարվելն անընդունելի են։ ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն անուղղակիորեն ակնարկել էր, որ իր կառավարման օրոք պաղեստինյան պետություն չի կարող ստեղծվել, քանի որ ներկայիս պայմաններում Իսրայելը մտադիր է ապահովել իր անվտանգությունը միայն պաղեստինյան տարածքներում վերահսկողության պահպանման դեպքում:
«Իսրայելցիների և պաղեստինցիների համար երկու պետություն ստեղծելու որոշումն ընդունելուց հրաժարվելը, ինչպես նաև Պաղեստինի ժողովրդի պետականության իրավունքի ժխտումն անընդունելի են»,- գրել Է Գուտերեշը X-ի իր էջում:
Նրա խոսքով՝ Պաղեստինի ժողովրդի՝ սեփական պետություն կառուցելու իրավունքը պետք է ճանաչվի բոլորի կողմից:

В ООН назвали неприемлемым отказ признать право палестинцев на государство
Отказ признавать решение о создании двух государств - Израиля и Палестины, а также права палестинцев на свою государственность неприемлем, заявил генсек ООН Антониу Гутерреш.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху косвенно намекнул, что при его правлении палестинское государство не может быть создано, так как в нынешних условиях Израиль намерен обеспечивать свою безопасность лишь при сохранении контроля на палестинских территориях.
"Отказ принять решение о создании двух государств для израильтян и палестинцев, а также отрицание права на государственность палестинского народа неприемлемы", - написал Гутерреш в соцсети X.
По его словам, право палестинского народа на построение собственного государства должно быть признано всеми.