Նրանք զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագրի լրամշակման հարցում. Միլլեր
Մենք միշտ առիթներ ենք փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև հանդիպում հրավիրելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Մեթյու Միլլերը՝ հաստատելով ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Իհարկե, մենք միշտ առիթներ ենք փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում հրավիրելու համար։ Մենք շարունակում ենք աջակցել երկու երկրների ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի», - ասել է Միլլերը ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով, Երեւանն ու Բաքուն զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ, եւ Վաշինգտոնը վճռական է ամեն կերպ աջակցելու նրանց, այդ թվում՝ հանդիպում կազմակերպելը, եթե դա օգտակար լինի։
Միաժամանակ, ուղիղ այն հարցին, թե արդյոք պետքարտուղար Բլինքենը պատրաստվում է նման հանդիպում կազմակերպել Նյու Յորքում, Միլլերը ձեռնպահ մնաց կոնկրետ հայտարարություն անելուց։

Госдеп: США всегда готовы организовать встречу глав МИД Армении и Азербайджана
Мы всегда ищем возможности для созыва встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Об этом заявил пресс-секретарь Госдепа Мэттью Миллер, подтвердив готовность США содействовать армяно-азербайджанской нормализации.
«Разумеется, мы всегда ищем возможности для созыва встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Мы продолжаем поддерживать усилия обеих стран по достижению прочного и достойного мирного соглашения, - заявил Миллер на брифинге.
По его словам, Ереван и Баку добились значительного прогресса в направлении заключения мирного соглашения, и Вашингтон полон решимости поддержать их любым возможным способом, включая созыв встречи, если это будет полезно.
При этом, на прямой вопрос - собирается ли госсекретарь Блинкен организовать подобную встречу в Нью-Йорке, Миллер воздержался от конкретного заявления.