Նեթանյահուն կմեկնի ԱՄՆ՝ Թրամփի հետ հանդիպելու
Այսօր՝ ժամը 16:00-ին, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կմեկնի Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման, հաղորդում է «Сегодня в Израиле»-ն։
Այցի հիմնական նպատակն է ամփոփել և հայտարարել Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի համաձայնագրի մանրամասները։
Հնարավոր պայմանավորվածության շրջանակում նախատեսվում է ազատ արձակել 10 իսրայելցի պատանդի և փոխանցել 18 զոհվածների մարմինները։
Ի տարբերություն նախորդ հանդիպումների, բանակցությունները կարող են անցնել ոչ պաշտոնական մթնոլորտում՝ ընթրիքի սեղանի շուրջ, այլ ոչ թե Օվալաձև աշխատասենյակում՝ մամուլի համար ավանդական հայտարարություններով։ Նման ձևաչափը կարող է վկայել Գազայում պատերազմը դադարեցնելու շուրջ Նեթանյահուի հետ համաձայնության հասնելու, ինչպես նաև «Աբրահամյան համաձայնագրերի» ընդլայնման շրջանակում Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու Թրամփի ձգտման մասին։
Ակնկալվում է, որ կողմերը կփորձեն ավարտին հասցնել պայմանավորվածությունների ձևավորումը, ներառյալ ռազմական գործողությունների դադարեցման տեսքով «իսրայելական ներդրումը», նախքան պաշտոնական հայտարարություններ անելը։

Нетаньяху вылетит в США и встретится с Трампом
Сегодня в 16:00 премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху вылетит в Вашингтон на встречу с президентом США Дональдом Трампом, сообщает Сегодня в Израиле.
Основная цель визита — подведение итогов и объявление деталей соглашения о прекращении огня между Израилем и ХАМАСом.
В рамках возможной договоренности планируется освобождение 10 израильских заложников и передача тел 18 погибших.
В отличие от предыдущих встреч, переговоры могут пройти в неформальной обстановке — за ужином, а не в Овальном кабинете с традиционными заявлениями для прессы. Такой формат может свидетельствовать о стремлении Трампа достичь с Нетаньяху соглашения о прекращении войны в Газе, а также продвинуть процесс нормализации отношений с Саудовской Аравией в рамках расширения Авраамических соглашений.
Ожидается, что стороны постараются завершить формирование договоренностей — включая «израильский взнос» в виде прекращения военных действий — прежде, чем делать официальные заявления.