Նեթանյահուն ՀԱՄԱՍ-ն անվանել է սպառնալիք ոչ միայն Իսրայելի, այլեւ Արեւմուտքի համար
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտնել է, որ Իսրայելը նպատակ ունի լիովին ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ խմբավորումը, որովհետեւ հակառակ դեպքում այն վտանգ կներկայացնի ոչ միայն Մերձավոր Արեւելքի, այլեւ արեւմտյան երկրների համար։
«Մենք պետք է հաղթենք ոչ միայն հանուն մեզ, այլեւ հանուն Մերձավոր Արեւելքի, մեր արաբ հարեւանների... Եթե մենք հիմա չհաղթենք, ապա Եվրոպան եւ դուք (ԱՄՆ-ն) հաջորդն եք լինելու»,- ասել է Նեթանյահուն Fox News ամերիկյան հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
«Յուրաքանչյուր ամերիկացի, յուրաքանչյուր քաղաքակիրթ երկիր սպառնալիքի տակ կլինի։ Մենք պետք է հաղթենք։ Եվ ոչնչով չի կարելի փոխարինել հաղթանակը։ Միայն լիակատար հաղթանակ»,- նշել է Իսրայելի վարչապետը։
Նա նորից դեմ է արտահայտվել հրադադարին, եթե ազատ չարձակվեն իսրայելցի բոլոր պատանդները։ Նրա խոսքով՝ դա կնշանակեր, որ Իսրայելը «հանձնվել է ՀԱՄԱՍ-ին»։
Նեթանյահուն մեկնաբանել է նաեւ բողոքներն ի աջակցություն պաղեստինցիների տարբեր երկրներում՝ նշելով, որ «մենք չենք տրվի ճնշմանը»։ «Մենք անում ենք այն, ինչը ճիշտ է, եւ հաղթանակ կտանենք այս պատերազմում հանուն մեզ եւ հանուն մարդկության ու քաղաքակրթության»,- ասել է նա։

Нетаньяху назвал ХАМАС угрозой не только для Израиля, но и для Запада
Израильский премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль нацелен на полное уничтожение группировки ХАМАС, потому что в ином случае она будет представлять опасность не только для Ближнего Востока, но и для западных стран.
«Мы должны победить не только ради нас самих, но ради Ближнего Востока, наших арабских соседей... Если мы не победим сейчас, то Европа и вы (США) - следующие», - сказал Нетаньяху в интервью американскому телеканалу Fox News.
«Каждый американец, каждая цивилизованная страна будет под угрозой. Мы должны победить. И ничем нельзя заменить победу. Только полная победа», - отметил премьер Израиля.
Он вновь выступил против прекращения огня без освобождения всех израильских заложников. По его словам, это значило бы, что Израиль «сдался ХАМАС».
Нетаньяху также прокомментировал протесты в поддержку палестинцев в разных странах, указав, что «мы не поддадимся давлению». «Мы делаем то, что правильно, и одержим победу в этой войне ради нас и ради человечества и цивилизации», - сказал он.