ՆԱՏՕ-ի նախկին գեներալը կդառնա Չեխիայի հաջորդ նախագահը
ՆԱՏՕ-ի նախկին գեներալ Պետր Պավելը կդառնա Չեխիայի հաջորդ նախագահը` ընտրություններում հաղթելով միլիարդատեր եւ նախկին վարչապետ Անդրեյ Բաբիշին, հայտնում է Politico-ն։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Պավելը ստացել է ձայների 58 տոկոսը՝ Բաբիշի 42 տոկոսի դիմաց։
Չեխիայի ներկայիս վարչապետ Պետր Ֆիալան շնորհավորել է նախկին գեներալին՝ Պավելին անվանելով «քաղաքացիական թեկնածու»։
«Այն արժեքները, որոնք նա ներկայացնում էր, հաղթեցին, եւ սա շատ կարեւոր ուղերձ է այս դժվարին ժամանակներում», - ասել է Ֆիալան՝ Պրահայում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
61-ամյա ապագա նախագահը առաջադրվել է՝ արեւելաեվրոպական երկրում բեւեռացումը նվազեցնելու խոստումով:
«Հաղթեցին այնպիսի արժեքներ, ինչպիսիք են ճշմարտությունը, արժանապատվությունը, հարգանքը եւ խոնարհությունը», - ասել է Պավելը Պրահայի կողմնակիցներին եւ լրատվամիջոցներին․ «Ես համոզված եմ, որ այդ արժեքները կիսում է մեր ճնշող մեծամասնությունը։ Արժե փորձել դրանք դարձնել մեր կյանքի մի մասը, ինչպես նաեւ վերադարձնել Պրահայի ամրոց եւ մեր քաղաքականություն»։
Չնայած Չեխիայի վարչապետին է պատկանում քաղաքական իշխանության մեծ մասը, Պավելն ակտիվորեն ավելի սերտ կապեր է պահպանում Եվրամիության հետ, ներառյալ եվրոյի ընդունումը:
Նախկինում նա եղել է Չեխիայի բանակի գլխավոր շտաբի պետը 2012-ից 2015 թվականներին, ապա 2015-ից 2018 թվականներին եղել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահը։

Бывший генерал НАТО  станет следующим президентом Чехии
Бывший генерал НАТО Петр Павел станет следующим президентом Чешской Республики после громкой победы над своим оппонентом, миллиардером и бывшим премьер-министром Андреем Бабишем на выборах, передает Politico.
Согласно официальным подсчетам, Павел получил 58 процентов голосов по сравнению с 42 процентами за Бабиша.
Нынешний премьер-министр Чехии Петр Фиала поздравил бывшего генерала, назвав Павла «гражданским кандидатом».
«Ценности, которые он представлял, победили — и это очень важный сигнал в эти сложные времена», — заявил Фиала на пресс-конференции в Праге, согласно сообщениям местных СМИ.
61-летний будущий президент баллотировался пообещал уменьшить поляризацию в восточноевропейской стране.
«Победили такие ценности, как правда, достоинство, уважение и смирение», — сказал Павел сторонникам и СМИ в Праге. «Я убежден, что эти ценности разделяют подавляющее большинство из нас; стоит попытаться сделать их частью нашей жизни, а также вернуть их в Пражский Град и нашу политику».
Хотя большая часть политической власти принадлежит премьер-министру Чехии, Павел активно поддерживает более тесные связи с Европейским союзом, включая переход на евро.
Ранее  он был начальником генерального штаба чешской армии с 2012 по 2015 год, а затем с 2015 по 2018 год занимал должность председателя военного комитета НАТО.