ՆԱՏՕ-ի առաջիկա զորավարժությունները նշանավորում են վերադարձ սառը պատերազմի սխեմաներին․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է ՆԱՏՕ-ի  առաջիկա Stadfast Defender 2024 զորավարժությունները՝ հայտարարելով, որ դրանք նշանավորում են «ՆԱՏՕ-ի վերջնական և անդառնալի վերադարձը սառը պատերազմի ապահովման սխեմաներին»:
«Այս մասշտաբի զորավարժությունները՝ 90,000 անձնակազմով և 31 երկրների մասնակցությամբ, նշանավորում են ՆԱՏՕ-ի վերջնական և անդառնալի վերադարձը սառը պատերազմի ապահովման սխեմաներին, երբ ռազմական պլանավորման գործընթացը, ռեսուրսներն ու ենթակառուցվածքները մշակվում են Ռուսաստանի հետ առճակատման համար»,- ասել է նա:
Գրուշկոյի կարծիքով,  այդ զորավարժությունների նախապատրաստությունն ընթանում է «ռազմական փսիխոզի արհեստականորեն թեժացվող մթնոլորտում»։ Նա,  «ռազմական փսիխոզի» տարրերի թվում նշել է «Ռուսաստանի հետ հնարավոր պատերազմի մասին անպատասխանատու հայտարարությունները»։
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի Եվրոպայի դաշնակցային ուժերի գլխավոր հրամանատար Քրիստոֆեր Կավոլին հայտարարել էր, որ հաջորդ շաբաթ դաշինքը կսկսի Stadfast Defender 2024, որը տասնամյակների ընթացքում ամենամեծ զորավարժությունն է, որը կտևի մինչև մայիս և տեղի կունենա Գերմանիայի, Լեհաստանի և Բալթյան երկրների տարածքներում։ ՆԱՏՕ-ի վերջին նման զորավարժությունը տեղի է ունեցել 1988 թվականին՝ ավելի քան 125 հազար զինվորականների մասնակցությամբ։

МИД РФ: Предстоящие учения НАТО знаменуют собой возвращение к схемам холодной войны
Замглавы МИД России Александр Грушко в интервью РИА Новости прокомментировал предстоящие учения НАТО Steadfast Defender 2024, заявив, что они знаменуют собой «окончательное и бесповоротное возвращение НАТО к схемам обеспечения холодной войны».
«Проведение учений такого масштаба — 90 тысяч личного состава и с участием 31 страны — знаменует собой окончательное и бесповоротное возвращение НАТО к схемам обеспечения холодной войны, когда процесс военного планирования, ресурсы и инфраструктура затачиваются на конфронтацию с Россией»,— сказал он.
По мнению Грушко, подготовка к этим учениям проходит «в искусственно разогреваемой обстановке военного психоза». Элементами «военного психоза» он назвал среди прочего «безответственные заявления о возможной войне с Россией».
Ранее главнокомандующий Объединенными вооруженными силами НАТО в Европе Кристофер Каволи заявил, что на следующей неделе альянс начнет крупнейшие за последние несколько десятилетий учения Steadfast Defender 2024. По словам Каволи, учения, в которых примут участие около 90 тыс. военнослужащих, продлятся до мая и пройдут на территории Германии, Польши и стран Балтии. Последние подобные учения НАТО прошли в 1988 годус участием более 125 тыс. военнослужащих.