Մոսկվան, Երևանը և Բաքուն չեն քննարկում «արտտարածքային միջանցքի» ստեղծման հարցը․  Ալեքսեյ Օվերչուկ
Մոսկվան, Բաքուն և Երևանը եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում չեն քննարկում Անդրկովկասում «արտատարածքային միջանցքի» ստեղծումը, որը կխախտի կողմերից որևէ մեկի ինքնիշխանությունը ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը «Российская газета» թերթին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է ուրբաթ օրը ։
«Ռուսաստանը միշտ պաշտպանել է կողմերի ինքնիշխանության սկզբունքը և հստակ կանգնած է երեք երկրների ղեկավարների 2020թ.նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարությունների դիրքերում ։ Դա նշանակում է, որ փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի բանակցություններում ոչ մի «արտատարածքային միջանցքի» մասին խոսք չի գնում եւ չի կարող գնալ»,-ընդգծել է նա։
Ինչպես նշել է Օվերչուկը, բանակցությունների ընթացքում սկզբունք է մշակվել. «ճանապարհի նկատմամբ ինքնիշխանությունն իրականացվում է այն երկրի կողմից, որի տարածքով անցնում է ճանապարհը: Դա նշանակում է, որ եթե ճանապարհն անցնում է հայկական տարածքով, ապա դա հայկական ճանապարհ է, եթե ադրբեջանական, ապա ադրբեջանական», - պարզաբանել է նա: Փոխվարչապետի խոսքով ՝ ոչ լիարժեք երկու տարվա ընթացքում խումբը մեծ աշխատանք է կատարել ։ «Արդյունքում բանակցությունների մասնակիցներն ունեն երթուղիների տեսլական, որոնց իրականացումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը», - նշել է նա:
Օվերչուկն ընդգծել է, որ ճանապարհներ բացելը կամ կառուցելը հնարավոր կլինի միայն այն բանից հետո, երբ կողմերը հստակ որոշեն երկրների միջեւ սահմանի հատման իրավական ռեժիմը, ինչպես նաեւ այդ ճանապարհներով երթեւեկությունը: «Գործնականում այդ սկզբունքի իրագործումը նշանակում է, որ ապաշրջափակված կամ Նոր կառուցված ճանապարհներով Ադրբեջանի տարածք մուտք գործելու համար սահմանային և անձնագրային հսկողության միջոցառումներ կիրականացվեն այնպես, ինչպես, ասենք, Իրանից Հայաստան մուտք գործելիս ։ Նույն կերպ անձնագրային հսկողություն կլինի նաև Հայաստանից Ադրբեջան մուտք գործելիս, - պատմել է նա ։ Բացի այդ, քննարկվում են կողմերի ազգային օրենսդրություններին համապատասխան ճանապարհների օգտագործման վճարունակության, ինչպես նաեւ մեկ երկրի տարածքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների երթեւեկության անվտանգության ապահովման հարցերը»:
ՌԴ Փոխվարչապետի գնահատմամբ ՝ «բոլոր կողմերն այսօր հասկանում են այդ հարցերի գործնական իրականացման հնարավորությունը ՝ առանց որեւէ կողմի ինքնիշխանության ոտնահարման: Սակայն բանակցությունները կավարտվեն միայն այն ժամանակ, երբ լիակատար վստահություն հայտնվի, որ բոլոր իրավական ասպեկտները հաշվի են առնված, ոչինչ բաց չի թողնվել, և ոչ ոք ձեռք բերված արդյունքը չի մեկնաբանելու որպես հակառակ կողմի նկատմամբ հաղթանակ: Բանակցությունների հաջող ավարտը կլինի նրանց բոլոր մասնակիցների ընդհանուր հաղթանակը», - ամփոփել է նա ։
Տրանսպորտային շրջափակման մասին
Հայաստանն այժմ ընդամենը մեկ քայլ է հեռու տնտեսական աճը զսպող տրանսպորտային շրջափակման վերացումից հայտարարել է Օվերչուկը: «Հայաստանում լավ հասկանում են, որ հետագա տնտեսական աճը զսպվում է տրանսպորտային շրջափակմամբ։ Այսօր մենք կանգնած ենք այն հանելուց մեկ քայլ առաջ», - նշել է նա ։
Օվերչուկը նշել է, որ բազմամյա տրանսպորտային շրջափակման պայմաններում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ տեղի է ունենում առեւտրի, Հայաստանի տնտեսության աճ եւ ընդհանուր ինտեգրացիոն նվաճումներ: «Այդ պատճառով տարածաշրջանում տրանսպորտային մեկուսացվածության հաղթահարման, տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հեռանկարները ուժեղ խթան կհանդիսանան ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանի եւ հարակից երկրների, այդ թվում ՝ Ռուսաստանի զարգացմանը», - հավելել է նա:
ՌԴ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ ապաշրջափակման դրական էֆեկտն ակնհայտ է և կարող է նույնիսկ ավելի նշանակալի լինել, քան «առաջին ինտեգրացիոն ալիքի» էֆեկտը: «Միայն ԵՏՄ-ին անդամակցության առաջին տարում Հայաստանը միության երկրների հետ փոխադարձ առևտուրն ավելացրել է գրեթե 54% - ով ։ Թռիչքը տեղի է ունեցել Հայաստանի ավանդական արտահանման բոլոր ապրանքային դիրքերում ։ Նոր խորշեր են յուրացվել։ Օրինակ ՝ դեղամիջոցների ընդհանուր շուկայի ստեղծումը Հայաստանին թույլ տվեց բազմապատիկ ավելացնել դրանց արտահանումը միության շուկա ։ Բեռնափոխադրումների ծավալը նույնպես աճել է», - նշել է նա ։
Օվերչուկը հիշեցրել է, որ, ըստ ՌԴ-ի գնահատումների, «ռուսական ներդրումների ներհոսքը կարող է կազմել մինչեւ 5 մլրդ դոլար»: «Դրանք նախևառաջ նախագծեր են էներգետիկայի, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, ինչպես նաև արդյունահանող և վերամշակող արդյունաբերության ոլորտներում ։ Դրա շուրջ կառաջանան նոր աշխատատեղեր, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին բիզնեսի բազմաթիվ ձեռնարկություններ», - պարզաբանել է նա ։
Աշխատանքային խմբի մասին
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ: Այդ նպատակով որոշվել է երեք երկրների փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խումբ ստեղծել, որը կկենտրոնանա տարածաշրջանում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի հաստատման վրա։

РФ, Азербайджан и Армения не обсуждают создание "экстерриториального коридора"
Москва, Баку и Ереван в рамках трехсторонней рабочей группы не обсуждают создание "экстерриториального коридора" в Закавказье, который ущемлял бы суверенитет какой-либо из сторон. Об этом заявил заместитель председателя правительства Российской Федерации Алексей Оверчук в интервью "Российской газете", опубликованном в пятницу.
"Россия всегда поддерживала принцип суверенитета сторон и четко стоит на позициях заявлений лидеров трех стран от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Это означает, что на переговорах трехсторонней рабочей группы вице-премьеров ни о каком "экстерриториальном коридоре", который каким-либо образом ущемлял бы суверенитет какой-либо из сторон, речи не идет и идти не может", - подчеркнул он․
Как указал Оверчук, в ходе переговоров был выработан принцип: "Суверенитет над дорогой осуществляется той страной, по чьей территории проходит дорога". "Это означает, что если дорога проходит по армянской территории, то это армянская дорога, если по азербайджанской - то азербайджанская", - пояснил он. По словам вице-премьера, за неполные два года группа проделала большую работу. "В результате у участников переговоров есть видение маршрутов, реализация которых может привести к деблокированию региона", - отметил он.
Оверчук подчеркнул, что открывать или строить дороги можно будет только после того, как стороны четко определят правовой режим пересечения границы между странами, а также движения по этим дорогам. "На практике реализация этого принципа означает, что для въезда по деблокированным или вновь построенным дорогам на территорию Армении из Азербайджана будут осуществляться меры пограничного и паспортного контроля такие же, как, допустим, при въезде в Армению из Ирана. Аналогично паспортный контроль будет и при въезде из Армении в Азербайджан, - рассказал он. - Кроме того, обсуждаются вопросы платности использования дорог в соответствии с национальными законодательствами сторон, а также обеспечения безопасности при движении граждан, транспортных средств и грузов одной страны через территорию другой страны".
По оценке вице-премьера РФ, "у всех сторон сегодня есть понимание возможности практической реализации этих вопросов без ущемления суверенитета какой-либо стороны". "Однако переговоры завершатся только тогда, когда появится полная уверенность, что все правовые аспекты учтены, ничего не упущено и никто не станет трактовать достигнутый результат как победу над противоположенной стороной. Успешное завершение переговоров будет общей победой всех их участников", - резюмировал он.
О транспортной блокаде
Армения стоит в шаге от снятия транспортной блокады, которая сдерживает экономический рост, заявил Оверчук.
"В Армении хорошо понимают, что дальнейший экономический рост сдерживается транспортной блокадой. Сегодня мы стоим в шаге от ее снятия", - указал он.
Оверчук отметил, что в условиях многолетней транспортной блокады между Россией и Арменией происходит рост торговли, экономики Армении и общие интеграционные достижения. "Поэтому перспективы преодоления транспортной изолированности, разблокирования экономических и транспортных связей в регионе дадут сильный толчок как развитию самой Армении, так и всего региона Южного Кавказа и прилегающих стран, включая Россию", - добавил он.
Вице-премьер РФ подчеркнул, что положительный эффект от деблокирования очевиден и может оказаться даже значительнее, чем эффект "первой интеграционной волны". "Только за первый год членства в ЕАЭС Армения нарастила взаимную торговлю со странами Союза почти на 54%. Рывок произошел по всем товарным позициям традиционного экспорта Армении. Были освоены новые ниши. Например, создание общего рынка лекарственных средств позволило Армении кратно нарастить их экспорт на рынок Союза. Объем грузоперевозок автотранспортом также возрос", - указал он.
Оверчук напомнил, что, по оценкам РФ, "приток российских инвестиций может составить до $5 млрд". "Это прежде всего проекты в области энергетики, транспорта и логистики, а также добывающей и перерабатывающей промышленности. Вокруг этого будут возникать новые рабочие места, а также многочисленные предприятия малого и среднего бизнеса", - пояснил он.
О рабочей группе
Договоренность о разблокировании региональных коммуникаций была достигнута 11 января 2021 года на встрече в Москве лидеров России, Армении и Азербайджана. Тогда для этих целей было решено создать рабочую группу на уровне вице-премьеров трех стран, которая сконцентрируется на налаживании транспортных и экономических связей в регионе