ՌԴ ԱԳՆ-ն արգելել է 347 պաշտոնյաների եւ հասարակական գործիչների մուտքը Բալթյան երկրներից
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն, ի պատասխան մերձբալթյան պետությունների թշնամական քաղաքականության Մոսկվայի հանդեպ, արգելել է երկիր Լատվիայի, Լիտվայի եւ Էստոնիայի 347 քաղաքացիների մուտքը, որոնց մեջ են նախարար, պատգամավորներ, հասարակական գործիչներ եւ լրագրողներ, նշվել է նախարարության հաղորդագրությունում։
«Վերջին ժամանակներս ռուսական «ստոպ-լիստում» ներառվել են Լատվիայի, Լիտվայի եւ Էստոնիայի 347 քաղաքացիներ»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Մերձբալթյան պետությունների «թշնամական քաղաքականությունը Ռուսաստանի հանդեպ, Լատվիայի, Լիտվայի եւ Էստոնիայի կողմից պատժամիջոցներին աջակցելը, Ռուսաստանի ներքին գործերին միջամտելը, ռուսալեզու բնակչության հետապնդումները, բարբարոսական արշավը խորհրդային զինվորների հուշարձանների դեմ, նացիզմի հերոսացումը, ինչպես նաեւ Կիեւին պաշտպանելու հանցավոր գիծը պահանջում են պատասխան միջոցներ այն անձանց նկատմամբ, որոնք հանցակից են այդ չարագործություններին»։

МИД России запретил въезд 347 чиновникам и общественникам из стран Балтии
МИД России в ответ на враждебную политику прибалтийских государств в отношении Москвы запретил въезд в страну 347 гражданам Латвии, Литвы и Эстонии, среди которых министр, депутаты, общественные деятели и журналисты, говорится в сообщении министерства.
«В последнее время в российский «стоп-лист» включено 347 граждан Латвии, Литвы и Эстонии, среди которых министры, депутаты парламентов, общественные деятели, журналисты. Данный перечень может быть расширен в любое время», - указывается в сообщении.
В российском внешнеполитическом ведомстве пояснили, что «враждебная политика государств Прибалтики в отношении России, активное лоббирование Латвией, Литвой и Эстонией санкционных мер, вмешательство во внутренние дела России, гонения на русскоязычное население, варварская кампания по массовому сносу памятников советским воинам-освободителям, переписыванию истории, героизации нацизма, а также проводимая прибалтами преступная линия на накачивание киевского режима вооружениями требуют ответных мер в отношении лиц, причастных к этим злодеяниям».