Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն կգլխավորի նախկին վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը
Դաունինգ սթրիթը երկուշաբթի հայտարարել է, որ Քեմերոնը կմիանա կառավարությանը՝ դրա համար ընդունելով պերի կոչում ավելի լայն տեղափոխումների շրջանակում, որոնց ընթացքում Սուելա Բրավերմանն ազատվել է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնից,որին փոխարինել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյմս Քլեւերլին։
«Մենք միջազգային խնդիրների ենք բախվել՝ պատերազմ Ուկրաինայում, ճգնաժամ Մերձավոր Արեւելքում։ Երկրի համար, ինչպես երբեք, կարեւոր է աջակցել մեր դաշնակիցներին, ամրապնդել մեր գործընկերությունը եւ այնպես անել, որպեսզի մեր ձայնը լսելի լինի։ Չնայած ես քաղաքականությունից դուրս էի վերջին յոթ տարիներին, հուսով եմ, որ իմ փորձը որպես պահպանողականների առաջնորդի 11 տարիների ընթացքում եւ վարչապետի՝ վեց տարիների ընթացքում, կօգնի ինձ օգնել վարչապետին՝ լուծելու այդ կենսականորեն կարեւոր խնդիրները»,- գրել է Քեմերոնը X-ի իր միկրոբլոգում։
«Չնայած որոշ որոշումներին համաձայն չեմ, բայց ինձ համար պարզ է, որ Ռիշի Սունակը ուժեղ վարչապետ է, որը դժվար ժամանակներում ընդօրինակելի ղեկավարություն է ցուցադրում։ Ես ցանկանում եմ օգնել նրան ապահովելու անվտանգություն եւ բարգավաճում, որոնց կարիքն ունի մեր երկիրը, եւ դառնալ ամենաուժեղ թիմի մասնիկը, որը ծառայում է Միացյալ Թագավորությանը, եւ որը կարող է ներկայացվել երկրին համընդհանուր ընտրությունների ժամանակ»։

Дэвид Кэмерон вернулся в правительство в качестве министра иностранных дел Великобритании
Даунинг-стрит объявила в понедельник, что Кэмерон присоединится к правительству, приняв для этого звание пэра в рамках более широких перестановок, в ходе которых Суэлла Браверман была уволена с поста министра внутренних дел и заменена министром иностранных дел Джеймсом Клеверли.
«Мы столкнулись с огромным набором международных проблем, включая войну на Украине и кризис на Ближнем Востоке. В это время глубоких глобальных перемен для этой страны как никогда важно было поддержать наших союзников, укрепить наше партнерство и сделать так, чтобы наш голос был услышан. Хотя я был вне политики в течение последних семи лет, я надеюсь, что мой опыт – в качестве лидера консерваторов в течение одиннадцати лет и премьер-министра в течение шести лет – поможет мне помочь премьер-министру решить эти жизненно важные проблемы», - написал Кэмерон в своем микроблоге X.
«Хотя я, возможно, не согласен с некоторыми отдельными решениями, мне ясно, что Риши Сунак — сильный и способный премьер-министр, который демонстрирует образцовое лидерство в трудное время. Я хочу помочь ему обеспечить безопасность и процветание, в которых нуждается наша страна, и стать частью самой сильной команды, которая служит Соединенному Королевству и которая может быть представлена стране, когда пройдут всеобщие выборы».