Մեր տարածաշրջանում երրորդ ուժերի ներկայությունը կարող է միայն ապակայունացնել իրավիճակը․ Փեզեշքիան
Տարածաշրջանում արտատարածաշրջանային ուժերի առկայությունը կարող է միայն ապակայունացնել իրավիճակը, հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Մոսկվայում ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։
«Ես և մեր գերագույն առաջնորդը և կարծում ենք, որ մեր տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծվեն միայն տարածաշրջանի երկրների միջև պայմանավորվածությունների միջոցով»,- ասել է Իրանի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական նշանակություն ունեն և համապարփակ բնույթ են կրում։ Իրանական կողմը մտադիր է շարունակել սերտ երկխոսությունը։

Пезешкиан: Присутствие других сил создает проблемы в регионе
Присутствие внерегиональных сил в регионе может только дестабилизировать ситуацию, заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с российским лидером Владимиром Путиным в Москве.
«Я и наш верховный лидер считаем, что наши региональные проблемы должны решаться только через договоренности между региональными странами», - сказал президент ИРИ.
Он подчеркнул, что двусторонние отношения с Россией носят стратегически важный и всеобъемлющий характер. Иранская сторона намерена и дальше продолжать тесный диалог.