Մենք գործ ունենք ամենամեծ աղետներից մեկի հետ, որը տեսել է աշխարհը. թուրք գիտնականը՝ երկրաշարժի մասին
Թուրք գիտնական, երկրաշարժերի մասնագետ Օվգուն Ահմեդ Էրքանը գերմանական Der Spiegel պարբերականի հետ զրույցում հայտարարել է, որ երկրաշարժից 100 հազար զոհերի թիվը միանգամայն իրատեսական է: "Դա այն է, ինչ ցույց են տալիս այս պահին հաշվարկները",-ընդգծել է փորձագետը։
Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի նախկին պրոֆեսորի խոսքով՝ 100 հազար զոհերի կանխատեսումը իրավիճակի ամենավատ գնահատականը չէ. զոհերը կարող են ավելի շատ լինել:
Այս պահի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, երկրաշարժից հետո գրանցվել է ավելի քան 24500 մարդու մահ, որոնցից ավելի քան 21 հազարը զոհվել է հենց Թուրքիայում։ Գրեթե 85 հազար մարդ տարբեր ծանրության վնասվածքներ է ստացել:
"Այս պահին հայտնի է, որ մոտ 7000 շենք փլուզվել է երկու ուժեղ երկրաշարժերի արդյունքում: Իմ հաշվարկներով՝ մոտ 200 000 մարդ թաղվել է փլատակների տակ, ավելի քան 8000 մարդու հաջողվել է փրկել այս պահին",-հայտարարել է մասնագետը:
Գիտնականը փաստում է, որ այժմ "մենք գործ ունենք ամենամեծ աղետներից մեկի հետ, որը միայն տեսել է աշխարհը":

Турецкий ученый, специалист по землетрясениям Овгун Ахмет Эркан в разговоре с немецким изданием Der Spiegel заявил, что цифра в 100 тысяч погибших от землетрясения — вполне реалистичная. «Это то, что показывают расчёты на данный момент», — подчеркнул эксперт.
По словам бывшего профессора Стамбульского технического университета, прогноз в 100 тысяч погибших — далеко не самая плохая оценка ситуации: жертв может быть ещё больше. На данный момент в общей сложности после землетрясения зафиксирована смерть более чем 24500 человек, из них более 21 тысячи погибли именно в Турции. Почти 85 тысяч человек получили травмы разной тяжести.
«На данный момент известно, что около 7000 зданий обрушились в результате двух сильных землетрясений. По моим подсчетам, около 200 000 человек были погребены под завалами, более 8000 удалось спасти на данный момент», — заявил специалист.
Учёный констатирует, что сейчас «мы имеем дело с одной из самых больших катастроф, которые только видел мир».