Մենք ամենավճռական կերպով դատապարտում ենք Իսրայելի կողմից Իրանի վրա կատարված ավիահարվածը. Թուրքիայի ԱԳՆ
Մենք ամենախիստ կերպով դատապարտում ենք Իսրայելի կողմից Իրանի վրա կատարված ավիահարվածը, ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Այս հարձակումը, որը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, սադրանք է, որը ծառայում է Իսրայելի տարածաշրջանը ապակայունացնելու ռազմավարական քաղաքականությանը։
Հարվածների ժամանակը, որոնք տեղի են ունեցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ լարված բանակցությունների ընթացքում, հստակ ցույց է տալիս, որ Նեթանյահուի կառավարությունը պատրաստ չէ լուծել որևէ խնդիր դիվանագիտական միջոցներով և չի վարանում վտանգել տարածաշրջանային կայունությունը և համաշխարհային խաղաղությունը իր սեփական շահերի համար։
Իսրայելը պետք է անհապաղ դադարեցնի իր ագրեսիվ գործողությունները, որոնք կարող են հանգեցնել ավելի մեծ հակամարտությունների։ Մենք կրկին հայտարարում ենք, որ չենք ցանկանում տեսնել ավելի շատ արյունահեղություն և ավերածություններ Մերձավոր Արևելքում։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել պատերազմի տարածումը կանխելու համար», - ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։

МИД Турции: Мы самым решительным образом осуждаем израильский авиаудар по Ирану
Мы самым решительным образом осуждаем израильский авиаудар по Ирану. Об этом говорится в заявлении МИД Турции
«Эта атака, представляющая собой вопиющее нарушение международного права, является провокацией, которая служит стратегической политике дестабилизации Израиля в регионе.
Выбор времени для нанесения ударов, который произошел во время интенсивных переговоров по ядерной программе Ирана, ясно указывает на то, что правительство Нетаньяху не желает решать какие-либо вопросы дипломатическими средствами и без колебаний ставит под угрозу региональную стабильность и глобальный мир ради своих собственных интересов.
Израиль должен немедленно прекратить свои агрессивные действия, которые могут привести к более масштабным конфликтам. Мы вновь заявляем, что не хотим больше видеть кровопролития и разрушений на Ближнем Востоке. Мы призываем международное сообщество принять срочные меры для предотвращения распространения войны», - отмечается в заявлении МИД Турции.