Մայիսի 9-ին հրավիրված ղեկավարների թիվը համադրելի է ԲՐԻԿՍ գագաթաժողովի հրավիրյալների թվի հետ. Կրեմլ
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը տեղեկացրել է, որ Հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարությանը հրավիրված օտարերկրյա ղեկավարների թիվը համադրելի է Կազանում կայացած ԲՐԻԿՍ գագաթաժողովի բարձր հյուրերի թվի հետ։ Այս մասին նա նշել է «Զվեզդա» ալիքի հարցազրույցում։
«Ես կարող եմ ասել, որ [հրավիրվել են] մեծ թվով մարդիկ։ Եվ հրավիրվածների թիվը համադրելի է գագաթաժողովի հրավիրվածների թվի հետ, որը տեղի ունեցավ Կազանում»,- ասել է նա, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովը չի նշել, թե կան արդյոք ղեկավարների մեջ հրավիրվածներ արեւմտյան պետություններից։ «Մենք ամեն բանի մասին կտեղեկացնենք»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Кремль: Число приглашенных лидеров на 9 Мая сопоставимо с саммитом БРИКС
Пресс-секретарь президента  России Дмитрий Песков сообщил, что число приглашенных на празднование 80-летия Победы иностранных лидеров сопоставимо с количеством высоких гостей саммита БРИКС, прошедшего в Казани. Об этом он рассказал в интервью каналу «Звезда».
«Я могу сказать, что [приглашено] большое количество. И количество приглашенных сопоставимо фактически с саммитом, который был в Казани», - сказал он, передает ТАСС.
Песков не стал уточнять, есть ли среди тех, кому были направлены приглашения, лидеры западных государств. «Мы все сообщим», - сказал представитель Кремля.