Լուկաշենկոն հաստատել է «ազատագրված ադրբեջանական» տարածքների վերածնմանը մասնակցելու պատրաստակամությունը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտնել է Ադրբեջանի հետ առեւտրաշրջանառությունը հավասարակշռելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաեւ հաստատել է «ազատագրված ադրբեջանական» տարածքների վերածնմանը մասնակցելու պատրաստակամությունը, տեղեկացրել է ԲելՏԱ գործակալությունը։
«Ապրանքաշրջանառությունը վատ չէ, բայց հավասարակշռված չէ։ Մենք պետք է ավելի շատ ապրանքներ գնենք Ադրբեջանում»,- ասել է Լուկաշենկոն Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ այդ հարցը կկարգավորվի։ Նա հիշեցրել է, որ Բաքվի հետ վերջերս քննարկվել են այն ուղղությունները, որոնցում պետք է ինտենսիվորեն համագործակցել, ներառյալ տեխնոլոգիաների փոխանակումը արդյունաբերական եւ ռազմարդյունաբերական ոլորտներում։ «Փակ թեմաներ չկան։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել այս ուղղությամբ»,- նշել է Լուկաշենկոն։ Նա վստահություն է հայտնել, որ խորհրդարանականներն այդ գործընթացը կապահովեն օրենսդրորեն։
Լուկաշենկոն նաեւ հաստատել է Բելառուսի պատրաստակամությունը՝ մասնակցել «ազատագրված ադրբեջանական տարածքների» վերածննդին, ինչի մասին նա հայտնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ բանակցություններում մայիսին, Բաքու կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ։ «Շուշիում ես նրան ասացի. «Դուք դրախտում եք ապրում»։ Այսպիսի տեղ ոչ մի տեղ չեմ տեսել՝ մեր մոլորակի շատ վայրերում լինելով. մաքուր օդ, հիանալի բնություն։ Ես համոզված եմ, որ դուք կկատարեք հերթական սխրանքը՝ վերականգնելով կյանքն այս տարածքներում։ Մենք գոհունակությամբ կմասնակցենք այդ աշխատանքներին, որոշել ենք ուղղությունները։ Ոչ մի խոչընդոտ չկա»,- ասել է Լուկաշենկոն։

Лукашенко подтвердил готовность участвовать в возрождении «освобожденных азербайджански»х территорий
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил о необходимости сбалансировать торговый оборот с Азербайджаном, а также подтвердил готовность участвовать в возрождении освобожденных азербайджанских территорий, передает агентство БелТА.
«Торговый оборот у нас неплохой, но он не сбалансирован. Нам надо больше покупать товаров в Азербайджане», - сказал Лукашенко в ходе встречи с председателем парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
По его словам, этот вопрос будет отрегулирован. Он напомнил, что с Баку недавно обсуждались направления, по которым следует более интенсивно сотрудничать, включая обмен технологиями в сферах АПК и ВПК. «Закрытых тем нет. Мы готовы в этом направлении работать», - отметил Лукашенко. Он выразил уверенность, что парламентарии этот процесс обеспечат законодательно.
Лукашенко также подтвердил готовность Белоруссии участвовать в возрождении «освобожденных азербайджанских территорий», о чем он заявлял на переговорах с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в мае во время официального визита в эту страну. «В Шуше я сказал ему: «Вы живете в раю». Такого места я нигде не видел, побывав во многих местах нашей планеты: чистый воздух, прекрасная природа. Я уверен, вы совершите очередной подвиг, восстановив жизнь на этих территориях. Мы будем с удовольствием участвовать в этих работах, определили направления. Препятствий никаких нет», - сказал Лукашенко.