Լիբանանը բողոք է հղել ՄԱԿ՝ Իսրայելի կողմից երկրի հարավի գնդակոծման կապակցությամբ
Լիբանանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Աբդուլլահ Բու Հաբիբը հանձնարարել է ՄԱԿ-ում երկրի մշտական ​​ներկայացուցչի պաշտոնակատար Ժան Մուրադին Լիբանանի կառավարության անունից բողոքի նամակ ուղարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Լիբանանի հարավային հատվածի վրա իսրայելական հարձակման կապակցությամբ, հաղորդում է պաղեստինյան  Wafa գործակալությունը։
«Իր նամակում Լիբանանը նախազգուշացրել է Երուսաղեմում Իսրայելի սադրիչ գործողությունների և սուրբ վայրերի անձեռմխելիության ոտնահարման  եւ կրիտիկական իրավիճակի ու հետևանքների, ի լրումն հավատացյալների նկատմամբ պաշտամունքի վայրերում չափից ավելի ուժի անհիմն կիրառման  մասին:
Նամակում նաև դատապարտվել է Իսրայելի հրաժարումը կատարել Անվտանգության խորհրդի և միջազգային հանրության կոչերը՝ զերծ մնալու լարվածությունը խթանող քայլերից երեք միաստված կրոնների այս տարվա համընկնող տոնական սեզոնի ընթացքում, քանի որ Իսրայելի ագրեսիվ գործողությունները սրել են անվտանգության իրավիճակը տեղում և ստեղծել լարվածություն մթնոլորտ ամբողջ տարածաշրջանում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, Լիբանանն իր նամակում կոչ է արել Անվտանգության խորհրդին և միջազգային հանրությանը «խիստ կերպով դատապարտել Իսրայելի ագրեսիան և պարտավորեցնել Իսրայելին դադարեցնել լիբանանյան ինքնիշխանության խախտումը օդում, ցամաքում ու ծովում և դադարեցնել խաղաղության և անվտանգություն դեմ ուղղված մշտական ​​սպառնալիքները»։
Ավելի վաղ իսրայելական զորքերը հրետանիով ու տանկերով գնդակոծել էին լիբանանյան մի շարք բնակավայրեր։ Լիբանանյան բանակը հայտնել է վիրավորների մասին:

Ливан направил жалобу в ООН в связи с обстрелами Израилем юга страны
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ливана Абдалла Бу Хабиб поручил исполняющему обязанности постоянного представителя страны при Организации Объединенных Наций Жану Мураду направить письмо с жалобой от имени правительства Ливана Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций и СБ ООН в связи с нападением Израиля на южную часть Ливана, сообщает палестинское информационное агентство Wafa.
«В своем письме Ливан предостерег от критической ситуации и последствий провокационных действий Израиля в Иерусалиме и нарушения неприкосновенности святых мест в дополнение к неоправданному применению чрезмерной силы в местах отправления культа против верующих.
В нем также осуждался отказ Израиля выполнить призывы Совета Безопасности и международного сообщества воздержаться от эскалационных шагов во время совпадающего в этом году сезона праздников трех монотеистических религий, поскольку Израиль своими агрессивными действиями усугубил ситуацию в области безопасности на местах и создал атмосферу напряженности в регионе в целом»,-  говорится в сообщении.
Как отмечает СМИ,  Ливан в своем письме призвал Совет Безопасности и международное сообщество «самым решительным образом осудить израильскую агрессию и обязать Израиль прекратить нарушения суверенитета Ливана в воздухе, на суше и на море и прекратить свои постоянные угрозы миру и безопасности».
Ранее израильские войска обстреляли ряд ливанских населенных пунктов из артиллерии и танков. Ливанская армия сообщила о раненых.