Կրեմլին չի անհանգստացնում Չինաստանի միջուկային պոտենցիալի ավելացումը
Չինաստանի միջուկային պոտենցիալի ավելացումը մտավախություններ չի առաջացնում, դա այդ երկրի ինքնիշխան իրավունքն է, որը բախվում է անվտանգության լուրջ մարտահրավերների, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը , տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ոչ, դա մեզ չի անհանգստացնում, մենք առաջավոր ռազմավարական գործընկերության հարաբերություններ ունենք։ Մենք գտնվում ենք քաղաքական երկխոսության առավել առաջավոր փուլում, տնտեսական փոխգործակցության փուլում։ Եվ այս դեպքում Չինաստանն, իհրակե, ձեռնարկում է այն քայլերը, որոնք նպատակահարար է համարում։ Դա այդ երկրի ինքնիշխան իրավունքն է»,- ասել է Պեսկովը ի պատասխան Չինաստանի միջուկային սպառազինության ավելացման (մարտագլխիկները 2019-ից մինչեւ 2023թ. մայիս 290-ից հասցվել են 500-ի) հետ կապված Կրեմլի մտավախությունների մասին հարցի։

Кремль не беспокоит наращивание ядерного потенциала Китая
Наращивание ядерного потенциала Китая не вызывает опасений, это суверенное право страны, сталкивающейся с серьезными вызовами безопасности, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Нет это не вызывает нашего опасения, у нас отношения продвинутого стратегического партнёрства. У нас наиболее продвинутая стадия политического диалога, экономического взаимодействия. И в данном случае, конечно же, Китай, который сталкивается с очень серьёзными вызовами для собственной безопасности в регионе, предпринимает те шаги, которые считает целесообразными. Это абсолютно суверенное право этой страны», – сказал Песков в ответ на вопрос об опасениях Кремля по поводу активного наращивания Китаем объема ядерного вооружения - с 290 до 500 ядерных боеголовок за период с 2019 года по май 2023.