Բաքվում հայտարարել են՝ Կարմիր Խաչը փոխանակել է 700 ադրբեջանցիների և հայերի
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) 1990-2020թթ.  մասնակցել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ մոտ 700 կալանավորվածների հանձնման գործընթացին։ Ինչպես տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, այս մասին հայտնել է ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցչության հանրության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան լրագրողների համար տրված ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ կալանավորվածի համար պատասխանատվությունը կրում է կալանավորող կողմը. «ԿԽՄԿ-ն չի կարող որեւէ պատասխանատվություն կրել այս հարցում»։ Հուսեյնովան ավելացրել է, որ ԿԽՄԿ հինգ գրասենյակներից ոչ մեկը, այդ թվում Ստեփանակերտում, չի դադարեցրել իր գործունեությունը։

Международный комитет Красного креста (МККК) c 1990 по 2020 год участвовал в процессах передачи около 700 задержанных между Азербайджаном и Арменией. Как передают азербайджанские СМИ, об этом сообщила руководитель отдела по связям с общественностью бакинского представительства МККК Илаха Гусейнова на брифинге для представителей СМИ.
По ее словам, ответственность за задержанного несет задержавшая сторона: «МККК не может нести никакой ответственности в этом вопросе». Гусейнова добавила, что ни один из пяти офисов МККК, в том числе в Степанакерте, не прекратил свою деятельность.