ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է. զանգվածային թաղման վայրերում հայտնաբերված անձանց նույնականացումը կարող է 10 տարի տեւել
Զանվածային թաղման վայրերում հայտնաբերված անձանց նույնականացումը կարող է 10 տարի տեւել։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին հայտարարել է ԿԽՄԿ դատաբժշկական քննության հարցերի գծով համակարգող Էլիֆ Գյունչե Էսքիքյոյը Բաքվի մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացը  շատ ժամանակ է պահանջում։ «Մարդու դիակը հանելը կհեշտացնի լաբորատոր աշխատանքները։ ԴՆԹ ոչ մի անալիզ չի կարող 100 տոկոսանոց արդյունք տալ։ Եթե կմախքը հանվել է ամբողջությամբ, արդյունք կարելի է ստանալ երկու նմուշ վերցնելով։ Լաբորատոր հետազոտությունները կարող են շատ ժամանակ տեւել, եթե հայտնաբերվել է կմախքի մի մասը»։
Փորձագետի կարծիքը խիստ տարբերվում է ադրբեջանական կողմի գործողություններից. Արցախում հայտնաբերված յուրաքանչյուր թաղատեղի եւ հարակից տարածք Ադրբեջանի իշխանությունները հռչակում են «հայերի կողմից սպանված ադրբեջանցիների թաղման վայրեր», դա արվում է առանց փորձաքննության եւ կրում է քարոզչական նպատակ։

Работа по идентификации лиц, похороненных в местах массовых захоронений, может занять не менее 10 лет. Как передает АПА, об этом заявила координатор по вопросам судебно-медицинской экспертизы Международного комитета Красного Креста (МККК) Элиф Гюнче Эскикёй на пресс-конференции в Баку.
По ее словам, этот процесс требует много времени, независимо от того, насколько он ускорен: «Изъятие целого скелета человека облегчает лабораторные работы. Ни один анализ ДНК не может дать 100-процентного результата. Если скелет извлечен целиком, результат можно получить, взяв два образца. Лабораторные исследования могут занять много времени, если обнаружена часть останков».
Мнение эксперта сильно расходится с действиями азербайджанской стороны – каждое обнаруженное (или не обнаруженное) захоронение в Нагорном Карабахе и прилегающих территориях власти Азербайджана провозглашают «захоронением убитых армянами азербайджанцев», делается это без намека на экспертизу и очевидно носит пропагандистские цели.