Կիմ Չեն Ընը սպառնում է միջուկային զենքով, եթե ԱՄՆ-ն և Հարավային Կորեան ուժ կիրառեն
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ ԿԺԴՀ-ն չի վարանի իր դեմ հարձակման դեպքում օգտագործել իր բոլոր հարձակողական ուժերը: Նրա խոսքերը մեջբերում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
Իր ուղերձի համաձայն՝ Կիմ Չեն Ինը հայտարարել է նաև միջուկային զենք կիրառելու հնարավորության մասին, եթե այլ երկրներ փորձեն ոտնձգություն կատարել հանրապետության ինքնիշխանության դեմ։
«Եթե թշնամիները, բացարձակ հիմարությամբ և անմեղսունակությամբ, անտեսեն մեր բազմիցս զգուշացումները և չափազանց վստահ լինելով Կորեայի Հանրապետություն-ԱՄՆ դաշինքին, ևս մեկ քայլ առաջ կատարեն՝ փորձելով ռազմական ուժ կիրառել մեր հանրապետության ինքնիշխանությունը խախտելու համար, այդ դեպքում մենք չենք վարանի օգտագործել մեր ձեռքի տակ եղած բոլոր հարձակողական ուժերը, այդ թվում՝ միջուկային զենքը»,- ասել է Կիմ Չեն Ընը։
ԿԺԴՀ ղեկավարը նաև Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սեոկ Յոլին անվանել է «խամաճիկ» և ասել, որ հանրապետությունը ԿԺԴՀ-ի կողմից «հետապնդման մոլուցք» ունի։
Կիմ Չեն Ինը Յուն Սեոկ Յոլի խոսքերը միջուկային զենք ունեցող պետության դեմ ռազմական ուժով պատասխանելու մասին «ծիծաղելի տեսարան» է անվանել և ասել, որ թշնամի երկրների սպառնալից հռետորաբանությունը չի կանգնեցնի Հյուսիսային Կորեայի ռազմական հզորության աճը։

Ким Чен Ын пригрозил ядерным оружием, если США и Южная Корея применят силу
Лидер КНДР Ким Чен Ын заявил, что КНДР без колебаний применит все доступные наступательные силы в случае нападения. Его слова приводит Центральное телеграфное агентство Кореи.
Согласно его сообщению, Ким Чен Ын в том числе сообщил о возможности применения ядерного оружия, если другие страны попытаются посягнуть на суверенитет республики.
«Если враги, охваченные крайней глупостью и безумностью, игнорируют наши повторные предупреждения и с чрезмерной уверенностью в альянсе РК [Республика Корея] и США сделают еще один шаг вперед, чтобы совершить попытку применения вооруженных сил для нарушения суверенитета Республики, то мы без колебания задействуем все наступательные силы, имеющие в своих руках, включая ядерное оружие», - сказал Ким Чен Ын.
Лидер КНДР также назвал президента Южной Кореи Юн Сок Ёля «марионеткой» и заявил, что у республики «мания преследования» со стороны КНДР.
Ким Чен Ын назвал высказывания Юн Сок Ёля о реагировании с помощью военной силы в отношении ядерного государства «смешным зрелищем» и сказал, что угрожающие риторики вражеских стран не приостановят рост военной мощи КНДР.