ԿՀՎ տնօրենը ժամանում է Իսրայել. The New York Times
ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսը ժամանել է Իսրայել՝ հանդիպելու երկրի հետախուզության ղեկավարության և ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Պարբերականի համաձայն՝ այցի նպատակներից մեկն է ամրապնդել ամերիկյան պարտավորությունները տարածաշրջանի գործընկերների հետ հետախուզական համագործակցության հարցում։ ԿՀՎ տնօրենը կայցելի նաև Հորդանան և մի շարք այլ երկրներ։ Ինչպես նշում է պարբերականը, Բերնսը, ով նախկինում եղել է Ամմանում ԱՄՆ դեսպանը, լավ հարաբերություններ ունի Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ II-ի հետ։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նույնպես շրջագայություն է կատարում տարածաշրջանում։ Նա արդեն հանդիպել է Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի եւ Իրաքի վարչապետ Մուհամեդ ալ Սուդանիի հետ։

NYT: директор ЦРУ прибыл в Израиль
Директор ЦРУ Уильям Бернс прибыл в Израиль для встреч с руководством и представителями разведывательного сообщества страны. Об этом сообщила газета The New York Times со ссылкой на источники.
По данным издания, одной из целей визита является упрочение американских обязательств по сотрудничеству в разведывательной сфере с партнерами в регионе. Директор ЦРУ также посетит Иорданию и еще несколько стран. Как отмечает газета, у Бернса, который в прошлом занимал должность посла США в Аммане, хорошие отношения с королем Иордании Абдаллой II.
В настоящее время турне в регионе совершает и госсекретарь США Энтони Блинкен. Он уже встретился с президентом Палестины Махмудом Аббасом и премьер-министром Ирака Мухаммедом ас-Судани.