Իսրայելն անցել է բոլոր կարմիր գծերը եւ խախտել բոլոր միջազգային օրենքները. Իրանի ԱԳՆ
Իսրայելն անցել է բոլոր կարմիր գծերը եւ խախտել բոլոր միջազգային օրենքներն ու կանոնները, ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին։
Նրա խոսքով՝ հումանիտար օգնության առաքումը Գազայի բնակչությանը լրջորեն անհանգստացնում է Իրանին ներկա ճգնաժամի սկզբից։ Իրանն ընդգծում է Իսրայելի ռազմական գրոհների դադարեցման անհրաժեշտությունը՝ որպես առաջնահերթ խնդիր, ասել է նա՝ ավելացնելով, որ երկիրը պահանջում է հանել շրջափակումը եւ բացել «Ռաֆահ» անցակետը միջազգային հումանիտար օգնության առաքման համար։ «Սիոնիստական վարչակարգը մերժել է միջազգային հանրության խնդրանքը «Ռաֆահ» անցակետը բացելու մասին։ Մեր պաշտոնատար անձինք շփման մեջ են Եգիպտոսի պաշտոնատար անձանց հետ, եւ Իրանը պատրաստ է այդ օգնությունն ուղարկել Եգիպտոսով, հենց որ դա հնարավոր լինի»,- նշել է նա։
«Մենք հուսով ենք, որ շուտով կդառնանք պաղեստինցի ազգի հաղթանակի վկաները այդ ագրեսորական վարչակարգի եւ նրա կողմնակիցների հանդեպ, որոնք խախտում են մարդու իրավունքները»,- նշել է Քանաանին։

МИД ИРИ: Израиль перешел все красные линии и нарушил все международные законы
Израиль перешел все красные линии и нарушил все международные законы и правила, заявил представитель министерства иностранных дел Ирана Нассер Канани.
По его словам, отправка гуманитарной помощи населению Газы вызывает серьезную обеспокоенность Ирана сначала нынешнего кризиса.  Иран подчеркивает необходимость прекращение военных атак Израиля в качестве первоочередной задачи, сказал он, добавив, что страна требует снятия репрессивной блокады с сектора Газа и открытия контрольно-пропускного пункта  Рафаха, для отправки международной гуманитарной помощи. «Сионистский режим отклонил просьбу международного сообщества об открытии контрольно-пропускного пункта Рафах для отправки гуманитарной помощи в сектор Газа. Наши официальные лица находятся в контакте с египетскими официальными лицами, и Иран готов отправить эту помощь через Египет, как только это будет возможно», - отметил он
«Мы надеемся, что вскоре станем свидетелями победы палестинской нации над этим агрессорским режимом и его сторонниками, нарушающими права человека», - отметил Канани.