Իսկ ո՞ւմ դիմել՝ ղազախների՞ն, թե՞ հայերին. ըստ Զատուլինի՝ ՌԴ-ն ՀԱՊԿ-ից օգնություն չի խնդրի Կուրսկում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին
Ռուսաստանը մտադիր չէ դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գործընկերների օգնությանը Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակումից հետո: Այս մասին "Газете.Ru" ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Ոչ, չի դիմի։ Զարմանալի է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան ՌԴ-ից ինչ-որ մեկին օգնություն է խնդրել իր տարածքում: Ահա, թե ում եք պատրաստվում ներգրավել Կուրսկի մարզում Ռուսաստանին օգնելու համար: Ղազախների՞ն եք ուզում գրավել, թե՞ հայերին, ու՞մ ։ Ինչ-որ հիմար հարցեր եք տալիս», - ասել է Զատուլինը։
Ըստ ՌԴ պաշտպանության նախարարության՝ Կուրսկի շրջանում ռազմական գործողություններն ակտիվացել են օգոստոսի 6-ի առավոտյան։ Ուկրաինայի զինված ուժերը հատել են Ռուսաստանի սահմանը և մտել տարածաշրջանի տարածք։ Երրորդ օրն այնտեղ մարտեր են ընթանում։ ՌԴ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը օգոստոսի 7-ին նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել է, որ «գործողությունը կավարտվի հակառակորդի ջախջախմամբ և պետական սահման դուրս գալով»:
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության հաղորդմամբ ՝ «Հյուսիս» զորքերի խմբավորման ստորաբաժանումները ԱԴԾ մարմինների հետ միասին շարունակում են ոչնչացնել Ուկրաինայի զինված կազմավորումները Կուրսկի մարզի Սուդժենսկի և Կորենևի շրջաններում:
Կուրսկի ուղղությամբ առանձին ստորաբաժանումների տարածքի խորքը ճեղքելու փորձերը կասեցվում են:
Ինչպես օգոստոսի 8 -ին հայտնել է շրջանի փոխքաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրեյ Բելոստոցկին, Ուկրաինայի զինված ուժերը չեն խորացել Կուրսկի մարզում։ Ըստ նրա, նրանք նահանջում են: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ զինկոր Պոդդուբնին ողջ է մնացել Կուրսկի շրջանում դրոնի հարվածից հետո:

Затулин: Россия не будет просить помощи ОДКБ после вторжения ВСУ в Курскую область
Россия не намерена обращаться за помощью к партнерам по Организации договора коллективной безопасности (ОДКБ) после наступления ВСУ в Курской области. Об этом «Газете.Ru» заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Нет, не будет [обращаться]. Это было бы удивительно, если бы Россия, которая является главной страной в ОДКБ, просила кого-то о помощи на своей собственной территории. Вот кого вы собираетесь привлечь на помощь России в Курской области? Казахов хотите привлечь или армян? Кого? Какие-то глупые вопросы задаете», — сказал Затулин.
Боевые действия в Курской области активизировались утром 6 августа. Вооруженные силы Украины (ВСУ) пересекли российскую границу и зашли на территорию региона. Третий день там идут бои.
Начальник Генштаба ВС РФ Валерий Герасимов 7 августа доложил президенту Владимиру Путину, что «операция будет завершена разгромом противника и выходом на госграницу».
По сообщению Минобороны России, подразделения группировки войск «Север» совместно с органами ФСБ «продолжают уничтожать вооруженные формирования ВСУ в Судженском и Кореневском районах Курской области». Попытки прорыва отдельных подразделений вглубь территории на Курском направлении пресекаются, говорится в сообщении оборонного ведомства.
Как сообщил 8 августа врио замгубернатора региона Андрей Белостоцкий, ВСУ не продвинулись вглубь Курской области — по его словам, они отступают.