Իրանը միակողմանի կարգով չեղարկում է վիզային ռեժիմը 28 երկրների հետ
Իրանը փետրվարի 4-ից միակողմանի կարգով չեղարկում է վիզային ռեժիմը 28 երկրների հետ, ներառյալ Բելառուսը, Կատարը, Ղրղըզստանը, Մեքսիկան, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան, Սերբիան, Ուզբեկստանը եւ Ճապոնիան։ Այս մասին տեղեկացրել է արտաքին գործերի փոխնախարար Ալիռեզա Բիղդելին IRNA-ի թղթակցի հետ զրույցում։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է համապատասխան մարմիններին, որ կառավարությունը հաստատել է հրամանագիրը 28 երկրների համար վիզային ռեժիմի չեղարկման մասին»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, ելնելով սրանից՝ այդ 28 երկրների քաղաքացիներին, որոնք Իրան կգան զբոսաշրջային նպատակներով, 2024թ. փետրվարի 4-ից սկսած վիզաներ պետք չեն։
Նա առանձին նշել է իրավիճակը Հնդկաստանի հետ եւ ընդգծել, որ նրա քաղաքացիների համար վիզա չի պահանջվի միայն օդով սահմանը հատելու դեպքում։

Иран в одностороннем порядке отменяет визовый режим с 28 странами
Иран с 4 февраля в одностороннем порядке отменяет визовый режим с 28 странами, включая Белоруссию, Катар, Киргизию, Мексику, ОАЭ, Саудовскую Аравию, Сербию, Узбекистан и Японию. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Алиреза Бигдели в беседе с корреспондентом IRNA.
«Министерство иностранных дел уведомило соответствующие органы об утвержденном кабинетом министров указе об отмене виз для 28 стран», - сказал он
По его словам, исходя из этого, гражданам этих 28 стран, которые едут в Иран с туристической целью, с 4 февраля 2024 года виза не нужна.
Отдельно он отметил ситуацию с Индией и подчеркнул, что для ее граждан виза не потребуется лишь в случае пересечения границы по воздуху.