Իրանը Կասպից ծովով գյուղմթերք կարտահանի Ռուսաստան ՝ շրջանցելով Ադրբեջանը
Իրանական ընկերությունները փոխում են դեպի Ռուսաստան արտահանվող ապրանքների երթուղին ՝ Կասպից ծովով ծովային տրանսպորտի օգտին ՝ Ադրբեջանի տարածքով ցամաքային ճանապարհի փոխարեն։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի գյուղատնտեսական միության ղեկավար Սեյյեդ Ռեզա Նուրանին ։
"Արտահանվող մրգերի եւ բանջարեղենի նկատմամբ ադրբեջանական մաքսատան դանդաղ աշխատանքի պատճառով Այն փոխարինում է Կասպից ծովով անցնող ուղուն, որը եւ էժան է, եւ ավելի արագ", - կիրակի օրը նրա խոսքը մեջբերել Է Fars գործակալությունը: Նուրանի խոսքով ՝ "մրգերի եւ բանջարեղենի արտահանման համար Ռուսաստան են գործարկվել Ամիրաբադ, Անզալի եւ Աստարա նավահանգիստները":
Նա հավելել է, որ "ավելի վաղ Ադրբեջանի տարածքով ապրանքները հասնում էին նշանակման կետ հինգ-վեց օրում, սակայն ադրբեջանական մաքսակետում առկա տրաֆիկի պատճառով դրանք ընթանում են ինը-տասը օր, այն դեպքում, երբ նոր երթուղին թույլ է տալիս ժամանակը կրճատել մինչեւ ութ-ինը օր":
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու այդ երթուղին նախկինում չի օգտագործվել, գյուղատնտեսական միության ղեկավարը նշել է, որ"կա խնդիր, որը կապված է սառնարանում կոնտեյներների պակասի հետ":
Իրանական կողմն առաջին անգամ չէ, որ բարձրաձայնում է Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստան գյուղմթերք առաքելու հետ կապված խնդիրների մասին ։ Այսպես, հոկտեմբերի 18-ին իրանա-ռուսական համատեղ առեւտրական պալատի տնօրենների խորհրդի անդամ Սեյեդ Ջալիլ Ջալալիֆարը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը Բաքվի եւ Թեհրանի հարաբերություններում աճող լարվածության ֆոնին խոչընդոտում է Իրանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանմանը:
Ի պատասխան Ադրբեջանի պետական մաքսային կոմիտեն հայտարարել է, որ նման հաղորդագրություններն անհիմն են և չեն համապատասխանում իրականությանը: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ սահմանին բեռնատարների կուտակումը պայմանավորված է Իրանում առաջացած խնդիրներով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։

Иран будет экспортировать сельхозпродукцию в Россию через Каспий в обход Азербайджана
Иранские компании меняют маршрут для экспортируемых в Россию товаров в пользу морского транспорта через Каспийское море вместо сухопутного пути через Азербайджан. Об этом заявил глава Сельскохозяйственного союза Ирана Сейед Реза Нурани.
"Из-за медленной работы азербайджанской таможни в отношении экспортируемых фруктов и овощей ее заменяет морской путь через Каспий, который и дешевле, и быстрее", - цитирует его в воскресенье агентство Fars. По словам Нурани, "для экспорта фруктов и овощей в Россию задействованы порты Амирабад, Анзали и Астара".
Он добавил, что "ранее через Азербайджан товары доходили до пункта назначения за пять-шесть дней, однако из-за нынешнего трафика на азербайджанской таможне они идут девять-десять дней, в то время как новый маршрут позволяет сократить время до восьми-девяти дней".
Отвечая на вопрос о том, почему этот маршрут не использовался ранее, глава сельскохозяйственного союза отметил, что "существует проблема, связанная с нехваткой рефрижераторных контейнеров".
Иранская сторона не в первый раз заявляет о проблемах с отправкой сельскохозяйственной продукции в Россию через Азербайджан. Так, 18 октября член совета директоров совместной ирано-российской торговой палаты Сейед Джалил Джалалифар заявил, что азербайджанская сторона на фоне возросшей напряженности в отношениях между Баку и Тегераном препятствует экспорту товаров из Ирана в Россию.
В ответ Государственный таможенный комитет Азербайджана заявил, что подобные сообщения необоснованны и не соответствуют действительности. В заявлении отмечалось, что скопление грузовиков на границе вызвано проблемами, возникшими в самом Иране, сообщает ТАСС