Իրանը դեմ է միջուկային զենքի ստեղծմանը․ Փեզեշքիան
Իրանը երբեք չի ձգտել ատոմային ռումբի մշակմանը: Այս մասին Ժնևում ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների երրորդ փուլի նախաշեմին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը:
«Թշնամիներն ասում են, որ Իրանը չպետք է ձգտի միջուկային զենքի, բայց մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ չենք ձգտում միջուկային զենք ունենալ», — ասել է նա իրանական պետական հեռուստառադիոընկերության եթերում:
2003 թվականից Իրանում գործում է Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի ֆեթվան (կրոնական հրամանագիրը), համաձայն որի՝ միջուկային զենքի արտադրությունն արգելված է: Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են ատոմային ռումբ ստեղծելու մտադրության բացակայության մասին:

Пезешкиан: Иран против создания ядерного оружия
Иран никогда не стремился к разработке атомной бомбы. Об этом в преддверии третьего раунда переговоров с США в Женеве заявил президент исламской республики Масуд Пезешкиан.
«Враги говорят, что Иран не должен стремиться к ядерному оружию, но мы неоднократно заявляли, что не стремимся к ядерному оружию», - сказал он в эфире иранской гостелерадиокомпании.
С 2003 года в Иране действует фетва (религиозное предписание) верховного лидера исламской республики аятоллы Али Хаменеи, согласно которой производство ядерного оружия запрещено. Власти исламской республики неоднократно заявляли об отсутствии намерения создать атомную бомбу.