Իրանում տեղի ունեցած հարվածների հետևանքով վնասվել է առնվազն 20 դպրոց և 13 բժշկական հաստատություն․ ՄԱԿ
Իրանի վրա ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից հասցված հարվածների ժամանակ վնասվել կամ ավերվել է առնվազն 20 դպրոց և 13 բժշկական հաստատություն։ Այս մասին նշված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի մարտի 6-ի ամենօրյա զեկույցում, որը հիմնված է UNICEF-ի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների վրա։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ կրթական ու բժշկական հաստատությունները պաշտպանված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով և պետք է անվտանգ գոտի մնան երեխաների ու քաղաքացիական անձանց համար։
Նման օբյեկտներին հասցվող հարվածները լուրջ վնաս են հասցնում ենթակառուցվածքներին և վտանգում խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ հակամարտության գոտում գտնվող հարյուրավոր երեխաների կյանքը։

ООН: В Иране в результате ударов повреждено по меньшей мере 20 школ и 13 медицинских объектов
В ходе ударов США и Израиля по Ирану по меньшей мере 20 школ и 13 медицинских объектов были повреждены или разрушены ударами. Об этом сообщается в дневном брифинге Генерального секретаря ООН от 6 марта 2026 года, ссылающемся на данные UNICEF и Всемирной организации здравоохранения.
В заявлении подчёркивается, что учебные заведения и медицинские объекты защищены международным гуманитарным правом и должны оставаться безопасными местами для детей и гражданского населения.
Удары по этим объектам наносят серьёзный ущерб инфраструктуре и жизни мирных жителей, включая сотни детей, находящихся в зоне конфликта.