Իրանն ու ԱՄՆ-ն միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության չեն հասել․ ԶԼՄ
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Օմանի միջնորդությամբ Ժնևում Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցություններում կողմերը համաձայնության չեն հասել, հայտնել է Associated Press-ը։ Նշվում է, որ բանակցությունները տևել են մի քանի ժամ։ Միևնույն ժամանակ, Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին բանակցություններից հետո հայտարարել է, որ քննարկումներում «շատ լավ առաջընթաց» է արձանագրվել և «մտել են համաձայնագրի բաղադրիչների քննարկման փուլ»՝ թե՛ միջուկային ոլորտում, թե՛ պատժամիջոցների հարցում։
Նա նշել է, որ Թեհրանը վճռական է շարունակել ուրանի հարստացումը, մերժում է այն արտերկիր փոխանցելու առաջարկները և պահանջում է միջազգային պատժամիջոցների վերացում։ Նրա խոսքով՝ բանակցությունների հաջորդ փուլը կարող է կայանալ «հավանաբար մեկ շաբաթից էլ շուտ», իսկ տեխնիկական բանակցությունները ՄԱԿ-ի միջուկային գործակալությունում կսկսվեն Վիեննայում՝ մարտի 2-ին։ Իրանական կողմը շարունակել է պնդել, որ քննարկումները պետք է վերաբերվեն բացառապես իր միջուկային ծրագրին և ընդգծել, որ իր ատոմային ծրագիրն ունի ամբողջովին խաղաղ նպատակներ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ թույլ չի տա Իրանին ձեռք բերել միջուկային զենք։ Նա նաև պնդել էր, որ Թեհրանից դեռևս երաշխիքներ չի ստացել, որ չունի նման զենք ձեռք բերելու մտադրություն։ Ժնևում փետրվարի 17-ին տեղի էր ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Թեհրանի միջուկային գործարքի շուրջ Օմանի միջնորդությամբ բանակցությունների երկրորդ փուլը: Իրանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր մի շարք հարցերի շուրջ փոխըմբռնման մասին, որոնք կարող են ներառվել ապագա համաձայնագրի նախագծում: Փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած բանակցություններից հետո Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսաիդին հայտարարել էր, որ «բանակցություններում էական առաջընթաց» է գրանցվել։

Вице-президент США исключил риск затяжной войны после возможных ударов по Ирану
Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что не знает, какое решение примет президент Дональд Трамп в отношении Ирана. Комментируя переговоры американской и иранской делегаций в Женеве, Вэнс сообщил The Washington Post, что возможны как военные удары, так и «дипломатические решения».
Президент Трамп рассматривает различные меры против Ирана, включая военные удары, однако, отметил Вэнс, даже в этом случае США не окажутся втянутыми в долгосрочный конфликт. Associated Press в свою очередь пишет, что Иран и США не смогли достичь соглашения по ядерной программе в ходе переговоров в Женеве при посредничестве Омана.
В то же время, глава МИД Омана Бадр аль-Бусаиди заявил о «значительном прогрессе» и сообщил, что переговоры будут продолжены после консультаций в столицах, а на следующую неделю запланированы технические встречи в Вене. В рамках переговоров министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи и представители США Стивен Уиткофф и Джаред Кушнер провели две сессии непрямых переговоров при посредничестве Омана.
Ранее политолог-американист Сурен Саркисян заявил,, что Трамп намеренно тянет время, чтобы сформировать общественную поддержку и снизить внутриполитические риски на фоне угрозы ядерного вооружения Ирана. С конца 2025 года Трамп регулярно допускает возможность ударов по Ирану, одновременно Вашингтон и Тегеран ведут непрямые контакты в Женеве, где ранее был зафиксирован частичный прогресс.