Իրանն արձագանքել է Ադրբեջանի տարածքում դիվերսիա նախապատրաստելու մասին Իսրայելի հայտարարությանը
Բաքվում Իրանի դեսպանատնից կատեգորիկ հերքել են Իսրայելի ուժային կառույցների վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե Իրանի հետ կապ ունեցող անձինք կամ կազմակերպությունները Իսրայելի շահերի դեմ գործողություններ են նախապատրաստել Ադրբեջանում։
«Նման հայտարարությունների նպատակը Իրանի և Ադրբեջանի միջև պառակտում մտցնելն է։ Իսրայելական ահաբեկչական վարչակարգը փորձում է թշնամանք սերմանել հարևանների միջև՝ սեփական նպատակներին այլոց հաշվին հասնելու համար։
Այս վարչակարգը մշտապես ձգտում է ընդլայնել հակամարտության աշխարհագրությունը և պատերազմը հասցնել Իրանի սահմաններին։ Այդ իսկ պատճառով նրանք օրակարգ են բերել ապատեղեկատվության տարածումն ու «օտար դրոշի ներքո» իրականացվող գործողությունները»։
Դրա մասին են վկայում առկա փաստերը, այդ թվում՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության ուղղությամբ անօդաչու թռչող սարքերի կասկածելի հարձակումները, Կասպից ծովում նավահանգստային և նավագնացության ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, ինչպես նաև տարածաշրջանի օդային ու ծովային ուղիներն ու տնտեսական գործունեությունը ապակայունացնելու փորձերը։
Վերոշարադրյալի համատեքստում անհրաժեշտ է դիմակայել Իրանի և Ադրբեջանի բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների դեմ ուղղված իսրայելական ահաբեկչական վարչակարգի դավադրություններին և կործանարար գործողություններին»,- նշել են դեսպանատնից։

Иран отреагировал на заявление Израиля о подготовке к диверсии на территории Азербайджана
Пресс-служба посольства Ирана в Баку категорически отвергла недавние заявления силовых и военных структур Израиля о том, что лица или организации, связанные с Ираном, планировали совершить действия против интересов Израиля в Азербайджане.
«Такие заявления направлены на раскол между Ираном и Азербайджаном. Израильский террористический режим стремится спланировать и посеять раздор между соседями, чтобы достичь своих собственных целей за счет других.
Этот режим постоянно стремится расширить масштабы конфликта и распространить войну к границ Ирана, и в этой связи он поставил на повестку распространение дезинформации и совершения операций под ложным флагом.
Имеющиеся доказательства, включая подозрительные атаки беспилотников на Нахчыванскую автономную республику, нападения на портовую и судоходную инфраструктуру в Каспийском море, а также попытки дестабилизировать воздушные и морские пути и экономическую деятельность в регионе, указывают на это.
В свете вышеизложенного необходимо противодействие заговорам и деструктивным действиям израильского террористического режима в дружественных и братских отношениях между Ираном и Азербайджаном», - отметили в посольстве.