Իրանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասի զարգացումները
Իրանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են Հարավային Կովկասի զարգացումները, համագործակցության և երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր, հայտնում է IRNA-ն։
Ամիր Աբդոլլահյանը ողջունել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու բանակցային գործընթացը և ընդգծել Իրանի Իսլամական Հանրապետության աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում:
ՌԴ ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Իրանին Եվրասիական տնտեսական միության հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ՝ այն համարելով շատ կարևոր քայլ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում։ Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ Ռուսաստանը անկեղծորեն և անվերապահորեն հարգում է Իրանի տարածքային ամբողջականությունը, և այդ դիրքորոշումը չի փոխվի։
Նա նաև մատնանշել է երկու երկրների համագործակցությունը Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու կառուցման հարցում և հաշվի առնելով, որ Մոսկվան ավարտել է այս համաձայնագրի իրականացման համար ներքին բոլոր ձևակերպումները, նա ընդգծել է իր երկրի վճռականությունը՝ արագացնելու այդ ծրագրի իրականացումը։

Главы МИД Ирана и России обсудили развитие событий на Южном Кавказе
Главы МИД Ирана и России Хосейн Амирабдоллахян и Сергей Лавров обсудили развитие событий на Южном Кавказе, текущее состояние сотрудничества и двусторонних отношений, а также  региональные и международные вопросы, сообщает ИРНА.
Амирабдоллахян приветствовал процесс переговоров между Азербайджаном и Арменией по достижению прочного мирного соглашения и подчеркнул поддержку Исламской Республики Иран в стабилизации мира и стабильности в регионе.
Министр иностранных дел России поздравил Иран с подписанием соглашения о свободной торговле с Евразийским экономическим союзом, назвав это очень важным шагом в развитии экономических отношений. Сергей Лавров заявил, что Россия искренне и безоговорочно уважает территориальную целостность Ирана, и эта позиция не изменится.
Он также указал на сотрудничество двух стран в строительстве железной дороги Решт-Астара, а учитывая, что Москва выполнила все внутренние формальности для реализации этого соглашения, подчеркнул решимость своей страны ускорить реализацию этого плана.