Իրանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի պատճառով՝ ՌԴ-ն էներգետիկ ռեսուրսներ կմատակարարի ընդհանուր սահման ունեցող հարևան երկրներին
Մերձավոր Արևելքում տիրող ճգնաժամի պատճառով Ռուսաստանը վերանայում է էներգակիրների մատակարարման շղթաները և առաջնահերթությունը կտա ընդհանուր սահման ունեցող հարևան երկրներին։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովը, հաղորդում է TASS-ը։
«Նեղուցի շրջափակման տեսանկյունից մենք բոլորս հասկանում ենք, որ այժմ մատակարարման ցանկացած շղթա կարող է հարվածի տակ հայտնվել։ Հետևաբար, մենք այժմ վերաիմաստավորում ենք էներգառեսուրսների մատակարարման այն շղթաները, որոնք պատրաստվում ենք իրականացնել։ Իհարկե, առաջին հերթին մատակարարումներ կկատարենք այն անմիջական հարևաններին, որոնց հետ ունենք սահմաններ և որտեղ ռիսկերն ավելի քիչ են, ինչպես նաև կվերանայենք նավթամթերքի մատակարարման այլ լոգիստիկ ուղիները», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունը ստիպում է բոլոր բանական մարդկանց վերանայել մատակարարումների ոլորտում առկա մոտեցումները։ «Ողջ աշխարհը ստիպված է լինելու վերանայել լոգիստիկ շղթաները և այլ կերպ գնահատել ռիսկերը։ Կարծում եմ՝ սա այժմ բոլորի մոտ խորը ուսումնասիրության փուլում է։ Միայն մի բան կարող եմ ասել. սա մեծ մարտահրավեր է, իրապես մեծ մարտահրավեր համաշխարհային տնտեսության համար, և մենք պետք է լոգիստիկ շղթաների նոր համակարգ կառուցենք», - նշել է Ցիվիլյովը։

Россия из-за кризиса вокруг Ирана будет поставлять энергоресурсы  в первую очередь странам-соседям с общей границей
Россия из-за кризиса вокруг Ирана будет поставлять энергоресурсы в первую очередь странам-соседям с общей границей
Россия пересматривает цепочки поставок энергоресурсов из-за кризиса на Ближнем Востоке, будет в первую очередь поставлять странам-соседям с общей границей. Об этом заявил журналистам министр энергетики РФ Сергей Цивилев, передаёт ТАСС.
«С точки зрения блокады пролива мы все понимаем, что теперь любая цепочка поставки может находиться под ударом. Поэтому мы сейчас переосмысливаем эти цепочки поставок энергоресурсов, которые мы будем делать. Конечно же, будем мы в первую очередь делать поставку энергоресурсов с ближайшими соседями, с которыми есть границы, где меньше рисков, а также будем пересматривать и другую логистику по поставке нефтепродуктов», - сказал он.
По его словам, конфликт на Ближнем Востоке заставляет всех здравомыслящих людей пересматривать подходы в области поставок. «Всему миру придется пересматривать логистические цепочки, по-другому оценивать риски. Я думаю, что это сейчас находится у всех в процессах глубокого изучения. Одно могу сказать: это большой вызов, реально большой вызов для всей мировой экономики, и нам предстоит построить новую систему логистических цепочек», - отметил Цивилев.