Իրանի նախագահի որդին վստահեցրել է, որ երկրի նոր գերագույն առաջնորդը ողջ և առողջ է
Իրանի նախագահի որդին և կառավարության խորհրդական Յուսուֆ Փեզեշքիանը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին ողջ և առողջ է՝ չնայած լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկություններին, թե նա օրերս վիրավորում է ստացել։
«Ես լուրեր լսեցի, թե Մոջթաբա Խամենեին վիրավորվել է։ Հարցումներ արեցի մի քանի իրազեկ ընկերների շրջանում, և նրանք ինձ հայտնեցին, որ նա, փառք Աստծո, անվնաս է», — իր տելեգրամյան ալիքում գրել է Փեզեշքիանը։
Ավելի վաղ The New York Times պարբերականը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Մոջթաբա Խամենեին վիրավորվել է փետրվարի 28-ին՝ Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի գործողության մեկնարկի առաջին օրը։
56-ամյա Մոջթաբա Խամենեին Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի որդին է, որը զոհվել էր ամերիկա-իսրայելական հարվածների հետևանքով։ Մոջթաբա Խամենեին միջին օղակի հոգևորական է և սերտ կապեր ունի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետ։ Նա Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ է ընտրվել սույն թվականի մարտի 8-ին։

Сын президента Ирана заверил, что новый верховный лидер страны цел и невредим
Сын иранского президента, правительственный советник Юсуф Пезешкиан в среду заявил, что верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи жив и здоров, несмотря на сообщения СМИ о том, что тот на днях получил ранения.
«Я слышал новости о том, что Моджтаба Хаменеи получил ранения. Я навел справки у некоторых осведомленных друзей. Они сказали мне, что он, слава Богу, цел и невредим», - написал Пезешкиан в телеграм-канале.
Ранее газета The New York Times со ссылкой на источники сообщала, что Моджтаба Хаменеи был ранен 28 февраля, в день начала операции Израиля и США против Ирана.
Моджтаба Хаменеи - сын предыдущего верховного лидера Ирана, аятоллы Али Хаменеи, погибшего в результате ударов Израиля и США. Моджтабе Хаменеи 56 лет, он священнослужитель среднего звена, тесно связанный с Корпусом стражей Исламской революции (КСИР). Он был избран новым верховным лидером Ирана 8 марта.