Իրանցի պատգամավորը «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու Ռուսաստանի ձգտումը «թիկունքից հարված» է անվանել
Իրանցի պատգամավոր Ֆադահոսեյն Մալեքին բողոքել է, որ Ռուսաստանը հակասական քաղաքականություն է վարում Իրանի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ Մոսկվան հայտարարել է, որ աջակցում է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծմանը, որը նախատեսում է առանց հայկական անցակետերի Ադրբեջանը կապել Նախիջևանի հետ։
Tasnim լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Իրանի խորհրդարանի Ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ Ֆադահոսեյն Մալեքին ասել է, որ Իրանն ակնկալում է, որ Մոսկվան կխուսափի պարադոքսալ պահվածքից Թեհրանի հետ հարաբերություններում։
«Իրանի դիվանագիտությունը վճռական պատասխան կտա ՌԴ նախագահի՝ «Զանգեզուրի միջանցքին» աջակցելու վերջին դիրքորոշմանը»,- հավելել է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ Իրանի ազգային շահերը կարմիր գիծ են, որը չի կարելի հատել որևէ սպառնալիքով։
Տարածաշրջանային հարցերում Ռուսաստանի երկակի ստանդարտները և «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու ցանկությունը Մալեքին անվանել է «թիկունքից հարված», ինչը բացարձակապես անընդունելի է Իրանի համար։
Ընդգծելով Իրանի անհերքելի դերը տարածաշրջանային անվտանգության ստեղծման գործում և առանց Իրանի մասնակցության հարևան երկրների միջև բանակցությունների խոցելիությունը՝ օրենսդիրը հայտարարել է, որ Թեհրանը «վճռական արձագանք» կդրսևորի, եթե մարգինալացվի կամ սպառնալիք առաջանա իր սահմանների համար։
Ռուսաստանը կոշտ պատասխան ստացավ Իրանից Պարսից ծոցում իրանական երեք կղզիների նկատմամբ իր դիրքորոշումից հետո, սակայն կրկնում է նույն պահվածքը «Զանգեզուրի միջանցքի» հետ կապված, ասել է Մալեքին։ Իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս դեմ են արտահայտվել տարածաշրջանում միջազգային սահմանների կամ աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխության:

Иранский парламентарий назвал стремление РФ к созданию «Зангезурского коридора» «ударом в спину»
Иранский законодатель Фадахоссейн Малеки  посетовал, что Россия проводит противоречивую политику в отношении Ирана после того, как Москва поддержала создание так называемого «Зангезурского коридора», который призван соединить Азербайджан с Нахичеваном без армянских контрольно-пропускных пунктов.
В интервью информационному агентству Tasnim член комиссии  парламента ИРИ по национальной безопасности и внешней политике Фадахоссейн Малеки заявил, что Иран ожидает, что Москва будет избегать парадоксального поведения в своих отношениях с Тегераном.
«Дипломатия Ирана даст решительный ответ на недавнюю позицию президента России в поддержку Зангезурского коридора», - добавил депутат, подчеркнув, что национальные интересы Ирана - это красная линия, которую нельзя пересекать ни с какой угрозой.
Малеки назвал двойные стандарты России в региональных вопросах и ее стремление к созданию «Зангезурского коридора» «ударом в спину», который абсолютно неприемлем для Ирана.
Подчеркнув неоспоримую роль Ирана в создании региональной безопасности и уязвимость переговоров между соседними странами без участия Ирана, законодатель заявил, что Тегеран продемонстрирует «решительную реакцию», если он будет маргинализирован или возникнет угроза его границам.
Россия получила жесткий ответ от Ирана после своей позиции по трем иранским островам в Персидском заливе, но повторяет то же самое поведение в отношении «Зангезурского коридора», сказал Малеки. Иранские официальные лица неоднократно высказывались против любого изменения международных границ или геополитики в регионе.