Ինքնասպան է եղել ՌԴ նախկին սենատոր Ումար Ջաբրայիլովը
Գործարար և ռուս նախկին սենատոր Ումար Ջաբրաիլովը ինքնասպան է եղել Մոսկվայում, հայտնում են ՌՏ-ն և ՌԷՆ ՏՎ-ն՝ հղում անելով իրենց աղբյուրներին։ Նրա մահվան մասին լուրը հաստատել է ՌԲԿ-ի աղբյուրը։
Իրավապահ մարմիններում գտնվող ՌԲԿ-ի աղբյուրի տեղեկություններով՝ Ջաբրաիլովը գտնվել է 1-ին Տվերսկայա-Յամսկայա փողոցի 2Ա հասցեում գտնվող բնակարանում՝ «Վեսպեր» բնակելի համալիրում։ Գործարարին տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ նա հետագայում մահացել է։ Դեպքի վայրում հայտնաբերվել է 9 մմ տրամաչափի «Լյուգեր» ատրճանակ։
2004-2009 թվականներին Ջաբրաիլովը եղել է Չեչնիայից ընտրված սենատոր, ինչպես նաև Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահի տեղակալ և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) ռուսական պատվիրակության անդամ։

Бывший российский сенатор Умар Джабраилов совершил самоубийство
Бизнесмен и бывший российский сенатор Умар Джабраилов совершил самоубийство в Москве, сообщают RT и РЕН ТВ со ссылкой на источники. Информацию о его смерти подтвердил источник РБК.
По информации источника РБК в правоохранительных органах, Джабраилов находился в квартире по адресу 1-я Тверская-Ямская ул., д. 2А — ЖК «Веспер». Бизнесмена доставили в больницу, где он впоследствии скончался. На месте происшествия найден пистолет «Люгер» калибра 9 мм.
В 2004-2009 годах Джабраилов был сенатором от Чечни, а также заместителем председателя комитета Совета Федерации по международным делам и членом российской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).