«Հեզբոլլահի» նախկին առաջնորդին հուղարկավորեցին զոհվելուց հինգ ամիս հետո
Փետրվարի 23-ին Բեյրութում սկսվել է «Հեզբոլլահի» առաջնորդ Հասան Նասրալլայի հրաժեշտի արարողությունը, որը զոհվել էր հինգ ամիս առաջ։ Այս մասին գրում է Associated Press (AP) գործակալությունը։
Արարողությանը ներկա են եղել ավելի քան 400 քաղաքական և կրոնական գործիչներ արտասահմանից, այդ թվում՝ Իրանի պատվիրակությունը՝ խորհրդարանի նախագահի գլխավորությամբ:
Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 23-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր Լիբանանում «Հեզբոլլահ» շարժման ռազմական ենթակառուցվածքի դեմ «կանխարգելիչ հարձակողական գործողություն» սկսելու մասին: Լիբանանի զինված ուժերը ռազմական գործողությունների մեջ չեն մտել, թեև հրթիռակոծության են ենթարկվել Լիբանանի սահմանային շրջանը և հարավային Բեյրութը։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի հարձակումները ուղղված են եղել «Հեզբոլլահի» ենթակառուցվածքային օբյեկտներին:
Սեպտեմբերի 28-ին հայտնի դարձավ, որ «Հեզբոլլահի» առաջնորդ Հասան Նասրալլան սպանվել է Բեյրութում կազմակերպության ստորգետնյա շտաբի վրա իսրայելական կործանիչի ավիահարվածի արդյունքում։

Экс-лидера «Хезболлы» похоронили спустя пять месяцев после гибели
В Бейруте 23 февраля началась церемония прощания с лидером движения «Хезболла» Хасаном Насраллой, который погиб пять месяцев назад. Об этом пишет Associated Press (AP).
На церемонию приехали свыше 400 политических и религиозных деятелей из-за рубежа, в том числе делегация Ирана во главе с председателем парламента.
23 сентября прошлого года Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) объявила о начале «упреждающей наступательной операции» против военной инфраструктуры шиитского движения «Хезболла» в Ливане. Вооруженные силы Ливана в боевые действия не вступали, при этом обстрелу подвергалось ливанское приграничье и юг Бейрута. Целью атак ЦАХАЛ были названы инфраструктурные объекты «Хезболлы».