Հերթական ապօրինի շինարարական միջադեպն է տեղի ունեցել Երուսաղեմի հայկական թաղամասում (Լուսանկարներ)
Armenian Weekly-ի լրագրող Գեղամ Բալյանը հայտնել է Երուսաղեմի հայկական թաղամասում ապօրինի շինարարության հերթական դեպքի մասին։
Նրա խոսքով՝ XANA Capital ընկերության աշխատակիցները քանդել են Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությանը պատկանող պատի եւս մեկ հատված։ «Մի խումբ հայ խաղաղ բնակիչներ և հոգևորականներ հավաքվել էին տեղում՝ կանխելու բուլդոզերի կողմից պատի հետագա ոչնչացումը»,- գրել է նա իր X միկրոբլոգում։
Անօրինական գործունեության աճի և լիակատար անպատժելիության պատճառով նորաստեղծ @SavetheArQ շարժումը, որի նպատակն է պաշտպանել և պահպանել Երուսաղեմի հայկական թաղամասը, Թաթոյան հիմնադրամի և Քերքոնյան Դաջանիի հետ համագործակցությամբ, բարերար Ջեք Յուրեջյանի և այլոց ֆինանսական աջակցությամբ, դատական ​​հայց է ներկայացրել ընդդեմ ընկերության:
Շարժման հայտարարության մեջ նշված է.
«2023 թվականի հոկտեմբերի 30-ին մեր փաստաբանական թիմը հայց է ներկայացրել Xana Gardens իսրայելական զարգացման ընկերության, Երուսաղեմի քաղաքապետարանի, Հայոց պատրիարքարանի և «Կովերի պարտեզի» գործով այլ մեղադրյալների դեմ։ Գործը ներկայումս գտնվում է Իսրայելի դատարաններում։
Չնայած մենք ավելի վաղ մտադրություն ունեինք գործը հարուցելու, սակայն տարածաշրջանում ստեղծված ծանր իրավիճակը հետաձգեց գործընթացը։ Նմանատիպ գործողություններ են իրականացվել նաև օտարերկրյա իրավասությունների համապատասխան կողմերի նկատմամբ։
Դատական ​​փաստաթուղթն անդրադառնում է Հին քաղաքի հայկական թաղամասում գտնվող նշանակալի գույքի հետ կապված մտահոգություններին: Դրա հիմնական նպատակն է ապահովել հայ համայնքի անդամների մուտքի և օգտագործման հիմնական իրավունքները:
Հարկ է նշել, որ, ըստ Պատրիարքարանի հավաստի աղբյուրների, նամակ է ուղարկվել կառուցապատող ընկերությանը՝ նախագիծը չեղարկելու մասին։
Այս նախաձեռնության հաջողությունը կարելի է վերագրել SavetheArQ շարժմանը, որը հսկայական ճնշում գործադրեց Պատրիարքարանի վրա՝ չեղյալ համարելու այս վիճելի համաձայնագիրը: Բացի այդ, հայկական իրավաբանական թիմի մասնակցությունը հնարավորություն տվեց երրորդ անձանցից ստանալ պայմանագիրը և այլ համապատասխան տեղեկատվություն, ինչը հանգեցրեց դատական ​​գործերի նախապատրաստման համար պրոֆեսիոնալ իրավաբանների տեղական թիմի ներգրավմանը:
Շարժումը մեկ անգամ ևս ցույց տվեց իր արդյունավետությունն ու նվիրվածությունը հայ համայնքի իրավունքների պաշտպանությանը, Հայոց պատրիարքարանի, հայկական թաղամասի և Սուրբ Երկրում ներկայության պահպանմանը։
Հասարակության և հոգևորականության ներկայացուցիչների երեկվա համախմբվածությունը՝ կասեցնելու կառուցապատող ընկերության ապօրինի շինարարությունը, ապացուցեց, որ հաջողության հասնելու միակ ճանապարհը ուժերը միավորելն է։ Ուստի մենք կոչ ենք անում Պատրիարքարանին սերտորեն համագործակցել հասարակության և շարժման հետ՝ միասնական ճակատով լուծելու այս ճգնաժամը։

Очередной инцидент с незаконным строительством в армянском квартале Иерусалим
Журналист Armenian Weekly Гегам Балян сообщил об очередном инциденте с незаконным строительством в армянском квартале Иерусалима.
По его словам, сотрудники компании XANA Capital разрушили еще один участок стены, принадлежащий Армянскому Патриархату Иерусалима. «Группа армянских гражданских лиц и духовенства собралась на месте, чтобы не допустить дальнейшего разрушения стены бульдозером», - написал он в своем микроблоге X.
В связи с ростом незаконной деятельности и полной безнаказанности недавно созданное движение @SavetheArQ,  которому поручена защита и сохранение Армянского квартала Иерусалима, в сотрудничестве с Фондом Татояна и «Керконян Даджани», при финансовой поддержке филантропа Джека Юреджяна и других, подало в суд на компанию. В заявлении движения отмечается:
«30 октября 2023 года наша команда юристов возбудила судебный иск против Xana Gardens, израильской девелоперской компании, муниципалитета Иерусалима, Армянского Патриархата и других ответчиков по делу «Коровьего сада». В настоящее время это дело находится на рассмотрении в израильских судах.
Хотя мы намеревались возбудить дело раньше, тяжелая ситуация в регионе задержала этот процесс. Аналогичные действия были также предприняты против соответствующих сторон в иностранных юрисдикциях.
В судебном документе рассматриваются опасения, связанные со значительным имуществом, расположенным в армянском квартале Старого города. Его основная цель – обеспечить основные права доступа и использования для членов армянской общины.
Стоит отметить, что, по данным заслуживающих доверия источников в Патриархии, компании-застройщику было отправлено письмо об отмене проекта.
Успех этого начинания можно объяснить движением «SavetheArQ», которое оказало огромное давление на Патриархию с целью аннулировать это спорное соглашение. Кроме того, участие армянской команды юристов позволило получить контракт и другую соответствующую информацию от третьих сторон, что привело к привлечению местной команды профессиональных юристов для подготовки судебных дел.
Движение в очередной раз продемонстрировало свою эффективность и приверженность защите прав армянской общины, сохранению Армянского Патриархата, армянского квартала и присутствия на Святой Земле.
Вчерашнее единство общественности и представителей духовенства в прекращении незаконного строительства девелоперской компании доказало, что единственный способ добиться успеха – объединить усилия. Поэтому мы призываем Патриархию тесно сотрудничать с обществом и движением для решения этого кризиса единым фронтом.