Հայաստանը պետք է ավելի մանրակրկիտ ստուգի ֆերմերներից և մեծածախ մատակարարներից ստացվող արտադրանքը․ ռուս փորձագետ
Հայաստանը պետք է ավելի մանրակրկիտ ստուգի ֆերմերներից և մեծածախ մատակարարներից ստացվող արտադրանքը։ Հունիսի 24-ին կայացած տեսակամրջի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախկին գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Գենադի Օնիշչենկոն։
Այն հարցին, թե ինչու է սահմանափակվում հայկական արտադրանքի ներկրումը Ռուսաստան, նա պատասխանել է, որ Հայաստանից ստացվող ապրանքները ընդհանուր առմամբ շատ լավն են, և որ այդ հարցում որևէ կասկած չկա։ Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, անհրաժեշտ է որակի մշտական վերահսկողություն իրականացնել ինչպես դաշտերում (ֆերմերների մոտ), այնպես էլ պահեստներում (մեծածախ մատակարարների մոտ)։
«Ես կոնկրետ փաստեր չունեմ, սակայն ԵԱՏՄ մակարդակով գործում է հանձնաժողով։ Կարծում եմ, որ նրանք մոտ ժամանակներս կկարգավորեն այս հարցը։ Նրանք գիտեն՝ ինչ է պետք անել»,- հավելել է փորձագետը։

Российский эксперт: Армения должна более тщательно проверять продукцию, поступающую от фермеров и оптовых поставщиков
Армения должна более тщательно проверять продукцию, поступающую от фермеров и оптовых поставщиков. Об этом в ходе телемоста заявил 24 июня бывший главный государственный санитарный врач России, академик Российской академии наук Геннадий Онищенко.
На вопрос о том, почему ограничивается импорт армянской продукции в Россию, он ответил, что товары, поступающие из Армении, в целом очень хорошие, и что в этом нет никаких сомнений. Однако, по его словам, необходим постоянный контроль качества как на полях (у фермеров), так и на складах (у оптовых поставщиков).
«У меня нет конкретных фактов, но существует комиссия на уровне ЕАЭС. Думаю, что они в ближайшее время урегулируют этот вопрос. Они знают, что нужно делать», - добавил эксперт.