ՀԱՊԿ երկրների ԱԳՆ-ները հայտարարություն են ընդունել անվտանգության ընդհանուր մոտեցումների վեաբերյալ
Բելառուսի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ալեյնիկը հայտնել է, որ չորեքշաբթի Մինսկում ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարները հայտարարություն են ընդունել եվրասիական տարածքի անվտանգության ապահովման ընդհանուր մոտեցումների մասին:
՛՛Համատեղ նիստի արդյունքներով հավանության են արժանացել և ստորագրվել մի շարք փաստաթղթեր քաղաքական և ռազմաքաղաքական ոլորտներում, ինչպես նաև արդի մարտահրավերներին և անվտանգային սպառնալիքներին հակազդեցության ոլորտում՝ մոտ 20 փաստաթուղթ: Մասնավորապես, կցանկանայի նշել երկու կարևոր փաստաթուղթ՛՛,-ասել է Ալեյնիկը լրագրողներին՝ ամփոփելով ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ ՛՛առաջին փաստաթուղթը ՀԱՊԿ արտգործնախարարների հայտարարությունն է եվրասիական տարածքի անվտանգության ապահովման ընդհանուր մոտեցումների մասին, որն առանձնահատուկ կարևորություն է ներկայացնում ընթացիկ ռազմաքաղաքական իրավիճակում՛՛:
՛՛Երկրորդ փաստաթուղթը ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ և ԱԱԽԽ համատեղ որոշումն է ՀԱՊԿ տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանն ուղղված՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների լրացուցիչ միջոցների ցանկի մասին։ Այս հարցը կարեւորություն է ձեռք բերում վիրտուալ տարածքում աճող մարտահրավերների եւ սպառնալիքների համատեքստում՛՛,-ասել է բելառուս նախարարը։
Նա հավելել է, որ նիստի մասնակիցները համաձայնեցրել են մի շարք փաստաթղթերի նախագծեր, որոնք ուղղված են կազմակերպության ամրապնդմանն ու անդամ պետությունների անվտանգության բարձրացմանը: ՛՛Դրանք կառաջարկվեն պետությունների ղեկավարների քննարկման համար Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում, որը կկայանա վաղը Մինսկում՛՛,-ասել է Ալեյնիկը:
Նա նաև նշել է, որ նիստի ընթացքում ղազախական կողմը տեղեկատվություն է ներկայացրել 2024 թվականին Ղազախստանի՝ ՀԱՊԿ-ում նախագահության ընթացքում գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների մասին:
՛՛Մենք, անշուշտ, աջակցում ենք նրանց և ամեն կերպ աջակցելու ենք դրանց իրագործմանը։ Ի դեպ՝ բելառուսական մի շարք առաջնահերթություններ նույնպես ուղղված են երկարաժամկետ հեռանկարին։ Հուսով ենք, որ դա կարտացոլվի հետագա նախագահությունների աշխատանքի ծրագրում՛՛,-ասել է նա՝ հաջողություն մաղթելով Ղազախստանին:

Глава МИД Белоруссии Сергей Алейник сообщил, что в среду в Минске главы МИД стран ОДКБ приняли заявление об общих подходах к обеспечению безопасности евразийского пространства.
"По итогам совместного заседания был одобрен и подписан ряд документов в политической и военно-политической сферах, а также в области противодействия современным вызовам и угрозам безопасности. Порядка 20 документов. В частности, хотел бы отметить два важных документа", - сказал Олейник журналистам по итогам совместного заседания Совета министров иностранных дел, министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ.
По его словам, "первый документ – заявление министров иностранных дел ОДКБ об общих подходах к обеспечению безопасности евразийского пространства, которое представляет особую важность в текущей военно-политической ситуации".
"Второй документ – совместное решение СМИД и КССБ ОДКБ о перечне дополнительных мер государств-членов ОДКБ, направленных на обеспечение информационной безопасности ОДКБ. Данный вопрос приобретает значимость в контексте нарастающих вызовов и угроз в виртуальном пространстве", - сказал белорусский министр.
Он добавил, что участниками заседания был согласован целый ряд проектов документов, нацеленных на укрепление организации и повышение безопасности ее государств-членов. "Они будут предложены для рассмотрения главам государств на сессии Совета коллективной безопасности, которая состоится завтра в Минске", - сказал Алейник.
Он также отметил, что на заседании казахстанская сторона представила информацию о приоритетных направлениях деятельности в период председательства в ОДКБ Казахстана в 2024 году.
"Мы их, безусловно, поддерживаем и будем всяческих содействовать их реализации. Кстати, ряд белорусских приоритетов также нацелен на долгосрочную перспективу. Надеемся, что это найдет отражение в программе работы последующих председательств", - сказал он, пожелав успеха Казахстану.