Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարքին հուղարկավորել են Սիոնի տաճարում
Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք, Սրբազնագույն և Երանաշնորհ Իլիա II-ին հուղարկավորել են Սիոնի պատրիարքական տաճարում։ Նախքան հուղարկավորությունը տաճարում հոգեհանգստի կարգ է մատուցվել. հայտնում է «Интерпрессньюс»-ը:
Պատրիարքի մարմինը թափորով տեղափոխել են Սուրբ Երրորդություն տաճարից Սիոնի պատրիարքական տաճար: Սամեբա մայր տաճարից դուրսբերումն ուղեկցվել է «Մենք սիրում ենք քեզ, Պատրիարք» վանկարկումներով և ծափահարություններով:
Սամեբայից մինչև Սիոնի տաճար ողջ երկայնքով կանգնած են եղել զինծառայողներ՝ ձեռքերում Վրաստանի դրոշներ:
Սգո թափորին հազարավոր մարդիկ են մասնակցել:
Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա II-ը վախճանվել է մարտի 17-ին՝ 93 տարեկան հասակում:
Հուղարկավորության արարողությանը ներկա են եղել տարբեր պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը չի կարողացել հրաժեշտ տալ վրաց Պատրիարքին, քանի որ քննիչը չի բավարարել երկրից մեկնելու արգելքը վերացնելու միջնորդությունը:

Католикоса-Патриарха Всея Грузии похоронили в Сионском соборе
Католикос-Патриарх всея Грузии, Святейший и Блаженнейший Илия II был похоронен в Сионском патриаршем соборе. До захоронения в храме была совершена панихида, сообщает «Интерпрессньюс».
Патриарха перенесли процессией из собора Святой Троицы в Сионский патриарший собор. его Вынос тела из кафедрального собора Самеба проходил под скандирование «Мы любим тебя, Патриарх!» и аплодисменты.
По всему периметру от Самеба до Сионского собора располагались военнослужащие, державшие в руках флаги Грузии.
В траурной процессии приняли участие тысячи людей.
Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II скончался 17 марта в возрасте 93 лет.
На церемонии похорон присутствовали различные делегации, включая делегацию во главе с президентом Армении Ваагном Хачатуряном. Католикос Всех армян Гарегин Второй не смог проститься с грузинским Патриархом, поскольку следователь не одобрил ходатайство о снятии запрета на выезд из страны.