Գուտերեշը կոչ է արել երկրներին չմիջամտել այլ պետությունների ներքին գործերին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է արել երկրներին խոստանալ չմիջամտել այլ պետությունների ներքին գործերին։
«Ես կոչ եմ անում բոլոր անդամ պետություններին հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի տեսլականին եւ արժեքներին, պահպանել միջազգային իրավունքը»,- ասել է Գուտերեշը:
Նա կոչ է արել երկրներին խաղաղ ճանապարհով լուծել վեճերը՝ առանց սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման։ «Կոչ եմ անում ճանաչել եւ խթանել բոլոր մարդկանց հավասար իրավունքները։ Պարտավորվել չմիջամտել ներքին գործերին, ժողովուրդների ինքնորոշմանը եւ անդամ երկրների ինքնիշխան իրավահավասարությանը»,- ընդգծել է նա։
Գուտերեշը հույս է հայտնել, որ անդամ երկրները կաջակցեն ՄԱԿ-ի ջանքերին՝ ուղղված օրենքի գերակայությանն ամենուր, այդ թվում՝ Անվտանգության խորհրդում։

Гутерреш призвал страны не вмешиваться во внутренние дела других государств
Генсек ООН Антониу Гутерреш призвал страны пообещать не вмешиваться во внутренние дела других государств.
«Я призываю все государства-члены придерживаться видения и ценностей Устава ООН и Всеобщей декларации прав человека, соблюдать международное право», - сказал Гутерреш.
Он призвал страны мирно разрешать споры, не прибегая к угрозе или применению силы. «Призываю признавать и продвигать равные права всех людей. Обязаться не вмешиваться во внутренние дела, самоопределение народов и суверенное равенство государств-членов», - подчеркнул он.
Гутерреш выразил надежду, что государства-члены поддержат усилия ООН по продвижению верховенства права повсеместно, в том числе в Совете безопасности.