Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է Արեւմուտքի հետ բանակցությունների պատրաստակամության մասին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաքչին հայտարարեց Արևմուտքի հետ տարաձայնությունները լուծելու համար կառուցողական բանակցություններ վարելու Թեհրանի պատրաստակամության մասին՝ ընդգծելով, որ բանակցությունները պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի, ոչ թե ճնշումների և սպառնալիքների վրա։ IRIB-ին տված հարցազրույցում Արաքչին դատապարտել է Արևմուտքի նոր պատժամիջոցները՝ այն պատրվակով, որ Թեհրանը զենք է մատակարարում Ռուսաստանին։
Արևմտյան կառավարություններին հիշեցնելով պատժամիջոցների անիմաստությունը՝ արտգործնախարարն ասել է, որ նրանք չեն կարող պատժամիջոցների միջոցով իրենց կամքը պարտադրել Իրանին:
Իրանը միշտ հանդես է եկել երկխոսության օգտին և երբեք չի հրաժարվել կառուցողական բանակցություններից՝ փոխըմբռնման հասնելու և տարաձայնությունները լուծելու համար, ասել է Արաքչին՝ նշելով, որ Իրանը պատրաստ է բանակցությունների՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, այլ ոչ թե սպառնալիքների և ճնշման վրա: Միևնույն ժամանակ, նա քննադատել է պատժամիջոցները որպես անհաջող գործիք առճակատման և ճնշում գործադրելու համար, քան համագործակցության։
«Իսկապես զարմանալի է, որ արևմտյան կառավարությունները դեռևս դիմում են պատժամիջոցների վատ փորձին», - ավելացրել է արտգործնախարարը՝ խորհուրդ տալով նրանց փոխել կուրսը։

Глава МИД Ирана заявил о готовности к переговорам с Западом, но без давления и угроз
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил о готовности Тегерана провести конструктивные переговоры для урегулирования разногласий с Западом, подчеркнув, что переговоры должны основываться на взаимном уважении, а не на давлении и угрозах. В интервью IRIB Аракчи осудил новые западные санкции под предлогом того, что Тегеран поставляет оружие России.
Напомнив западным правительствам о бесполезности санкций, министр иностранных дел заявил, что они не могут навязать Ирану свою волю, прибегая к санкциям.
Иран всегда выступал за диалог и никогда не отказывался от конструктивных переговоров для достижения взаимопонимания и урегулирования разногласий, сказал Аракчи, отметив, что Иран по-прежнему готов к переговорам на основе взаимного уважения, а не угроз и давления. При этом он раскритиковал санкции как неудачный инструмент конфронтации и оказания давления, а не сотрудничества.
«Действительно, удивительно, что западные правительства все еще прибегают к неудачному опыту применения санкций», - добавил министр иностранных дел, посоветовав им изменить свой курс.