Գերմանիայի խոշորագույն էներգետիկ ընկերությունը դադարեցրել է գնումները «Գազպրոմ»-ից
Գերմանական խոշորագույն էներգետիկ E. ON ընկերությունը հայտարարել է Եվրոպայում Գազպրոմի առեւտրային ընկերություններից գազի նոր ծավալների գնման դադարեցման մասին ՝ ի պատասխան Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը ։
Ընկերությունը հայտարարել է, որ չնայած գազ արտադրողների հետ անմիջական մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրեր չունի, նրա պորտֆելում ոչ մեծ գումարը ձեռք է բերվել "Գազպրոմի" առեւտրային ընկերություններից:
Միևնույն ժամանակ ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Լեոնհարդ Բիրնբաումը նախազգուշացրել է, որ Ռուսաստանից էներգակիրների ներկրման հանկարծակի դադարեցումը հարված կհասցնի E. ON-ին:
"Ռուսական շուկան մեր թիրախային տարածաշրջաններից մեկը չէ, բայց մի բան պարզ է՝ եթե էներգիայի ներմուծման քիչ թե շատ երկար ֆիզիկական դեֆիցիտ լինի, դա մեզ համար էլ հետեւանքներ կունենա",-նշեց նա ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Գերման Գալուշչենկոն հայտարարել էր, որ ռուսական էներգակիրների համար վճարված յուրաքանչյուր եվրո կարող է օգտագործվել ուկրաինացիների սպանության համար:

Крупнейшая энергетическая компания Германии прекратила закупки у Газпрома
Крупнейшая немецкая энергетическая компания E.ON заявила о прекращении закупки новых объемов газа у торговых компаний Газпрома в Европе в ответ на российскую агрессию против Украины.
Как передает Укринформ, об этом сообщает Reuters.
Компания заявила, что, хотя у нее нет долгосрочных контрактов на поставку непосредственно с производителями газа, небольшая сумма в ее портфеле была приобретена у торговых компаний Газпрома.
В то же время главный исполнительный директор компании Леонхард Бирнбаум предупредил, что внезапное прекращение импорта энергоносителей из россии нанесет удар по E.ON.
«Российский рынок не является одним из наших целевых регионов. Но понятно одно: если будет более-менее длительный физический дефицит импорта энергии, это будет иметь последствия и для нас», - отметил он.
Ранее министр энергетики Украины Герман Галущенко заявил, что каждый евро, уплаченный за российские энергоносители, может быть использован для убийства украинцев.