Գերմանիայի արտգործնախարարը Բաքվում քննադատել է Ադրբեջանին
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բարբոքը Ադրբեջանում ընթացող ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովի (COP29) 29-րդ նստաշրջանում իր առաջին ելույթում սուր քննադատության է հնչեցրել հյուրընկալող երկրի հասցեին։ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը մտահոգիչ է, ասել է Բաքվում գտնվող քաղաքական գործիչը։ Նա նշել է, որ լրատվամիջոցներում աշխատող ակտիվիստների և ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալությունը խիստ մտահոգիչ է, հայտնում է DW-ն:
Որպես օրինակ՝ նա մասնավորապես նշել է տնային կալանքի տակ գտնվող Գուբադ Իբադօղլուի երկրից հեռանալու արգելքը։ Լոնդոնի տնտեսագիտության դպրոցի 53-ամյա պրոֆեսորը, ով ուսումնասիրում է Ադրբեջանի նավթագազային հատվածը և բնապահպանական խնդիրները, ձերբակալվել է իր հայրենիքում 2023 թվականի ամռանը խարդախության մեղադրանքով։
Անալենա Բերբոքը նաև բացարձակ անընդունելի է համարել ԵԽԽՎ 76 պատգամավորների Ադրբեջան մուտքի արգելքը։ «Դրանք ազդում են նաև Բունդեսթագի գերմանացի պատգամավորների վրա և անհամատեղելի են ԵԽ-ում Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների հետ»,- նշել է նախարարը։ Նա ընդգծել է կլիմայի փոփոխության այս համաժողովի կարևորությունը՝ անդրադառնալով նաև մարդու իրավունքների իրավիճակին:

Министр иностранных дел Германии в Баку раскритиковала Азербайджан
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок в своем первом выступлении на 29-й сессии Конференции ООН по вопросам изменения климата (COP29) которая проходит в Азербайджане, высказала резкую критику в адрес принимающей страны. Положение с правами человека в Азербайджане вызывает беспокойство, заявила политик в Баку. Она указала, что арест активистов, работающих в СМИ, и представителей оппозиции вызывает большую озабоченность, передает DW.
В качестве примера она особо упомянула запрет на выезд находящемуся под домашним арестом критику правительства Губаду Ибадоглу. 53-летний профессор Лондонской школы экономики, изучающий нефтегазовый сектор Азербайджана и экологические проблемы, был арестован на родине летом 2023 года по обвинению в мошенничестве.
Анналена Бербок назвала также абсолютно неприемлемым запрет на въезд в Азербайджан для 76 депутатов Парламентской ассамблеи Совета Европы. «Они затрагивают и немецких депутатов бундестага и несовместимы с обязательствами Азербайджана в Совете Европы», - указала министр. Она подчеркнула важность того, чтобы на этой конференции по изменению климата была рассмотрена ситуация и с правами человека.
В то же время, указала глава германского МИД, саммит должен принести результат в борьбе с климатическим кризисом, который она назвала самой большой проблемой политики безопасности нашего времени. Министр подчеркнула, что Берлин осознает ответственность за климатическое финансирование, призвав и другие страны разделить ее.