Գազայի հատվածում հեռանկարները իսկապես մռայլ են. Բորել
Եվրոպական երկրների արտաքին գործերի նախարարները Բրյուսելում երկուշաբթի օրվա հանդիպման ժամանակ պատրաստվում են Իսրայելից պահանջել Գազայի հատվածում հումանիտար դադարի հաստատման պարտավորություն ստանձնել, ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Նրա խոսքով՝ 27 անդամ պետությունները կփորձեն հասնել «դադարների շարքի»։ Լիակատար հրադադարի կոչն անհնար է  կոնսենսուսի բացակայության պատճառով, նշել է նա։
«Հեռանկարները Գազայի հատվածում իսկապես մռայլ են»,- ասել է Բորելը։ «Մենք G7-ի եւ այլ հանդիպումներում ասել ենք, որ Իսրայելը չպետք է օգտագործի նույն մարտավարությունը հարավում, ինչ կիրառում է Գազայի հյուսիսում, բայց նա նույնն է անում, անգամ ավելի վատ ձեւով։ Այսպիսով, անմեղ քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թիվը շարունակում է աճել»,- ասել  է նա։

Боррелл: Перспективы в секторе Газа действительно мрачные
Министры иностранных дел европейских стран на встрече в Брюсселе в понедельник собираются потребовать от Израиля взять на себя обязательства по гуманитарной паузе в секторе Газа, я, заявил глава дипломатии Жозеп Боррель.
По его словам, 27 государств-членов будут добиваться «серии пауз» в боевых действиях в анклаве. Призыв к полному прекращению огня невозможен из-за отсутствия консенсуса, отметил он.
«Перспективы в секторе Газа действительно мрачные», - сказал Боррелл. «Мы говорили на встречах G7 и других встречах, что Израиль не должен использовать ту же тактику на юге, что и на севере Газы, но он делает то же самое и даже хуже. Таким образом, число погибших невинных гражданских лиц продолжает расти», - сказал он.