Գազայի հատվածին իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 9,7 հազարի
Գազայի հատվածի վրա իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 9,7 հազարի, տուժել  է ավելի քան 24,8 հազ․մարդ։ Ինչպես հաղորդում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտարարել է Գազայի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Աշրաֆ ալ Քիդրան։
«Զոհվածների թիվը հասել է 9770-ի, այդ թվում՝ 4800 երեխա, 2550 կին և 596 տարեց: Նաև այս ամսվա ընթացքում 24,808 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել»,- ասել է ալ-Քիդրան արաբական հեռուստաալիքներով հեռարձակվող ճեպազրույցի ժամանակ:
Հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելը Գազայի հատվածից ենթարկվել էր աննախադեպ մասշտաբի հրթիռային հարձակման՝ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի հայտարարած «Ալ-Աքսայի ջրհեղեղ» գործողության շրջանակներում։ Դրանից հետո կազմակերպության մարտիկները մտել են Իսրայելի հարավային սահմանային շրջաններ, որտեղ կրակ են բացել ինչպես զինվորականների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց վրա, ինչպես նաև պատանդ վերցրել ավելի քան 200 մարդու։ Իսրայելում, տեղական իշխանությունների տվյալներով, զոհվել է ավելի քան 1,4 հազ․ մարդ, այդ թվում՝ 300 զինվորական, ավելի քան 5 հազարը վիրավորվել է։

Минздрав: Число погибших при израильских ударах по сектору Газа увеличилось до 9,7 тыс
Число погибших при израильских ударах по сектору Газа увеличилось до 9,7 тыс, пострадали более 24,8 тысячи человек. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил представитель минздрава Газы Ашраф аль-Кидра.
«Число погибших выросло до 9770, среди них 4800 детей, 2550 женщин и 596 пожилых людей. Также за этот месяц 24 808 человек получили ранения различной степени», - сказал аль-Кидра в ходе брифинга, который транслируют арабские телеканалы.
Израиль 7 октября подвергся беспрецедентной по масштабу ракетной атаке из сектора Газа в рамках объявленной военным крылом палестинского движения ХАМАС операции "Потоп Аль-Аксы". После этого бойцы организации проникли в приграничные районы на юге Израиля, где открывали огонь как по военным, так и по гражданским, а также взяли более 200 заложников. В Израиле, по данным местных властей, погибли более 1,4 тысячи человек, в том числе 300 военных, пострадали более 5 тысяч.