Ֆրենկ Փալոնը կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատին 100 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին և 50 միլիոն դոլար՝ Արցախին
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատի իր գործընկերներին 100 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին և 50 միլիոն դոլար՝ Արցախին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ֆրեն Փալոնեն նամակով դիմել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործողությունների հատկացումների ենթահանձնաժողովի նախագահ Մարիո Դիաս-Բալարտին և բարձրաստիճան անդամ Բարբարա Լիին, որում կոչ է արել նաև 2 միլիոն դոլար հատկացնել ականազերծման աշխատանքների համար և ապահովել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի կատարումը, որով սահմանափակվում է ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի կառավարությանը տրամադրվող ռազմական օգնությունը, ինչպես նաև ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի հայ ռազմագերիներին, որոնք պետք է ազատ արձակվեին դեռևս 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության համաձայն։
Փալոնն իր նամակում նաև ուշադրության է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անմարդկային և անօրինական շրջափակման վրա, որը շարունակվում է արդեն երեք ամիս։ Նամակում ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովուրդը գտնվում է հումանիտար ճգնաժամի եզրին, որը սպառնում է երկարաժամկետ հետեւանքներ ունենալ տարածաշրջանի անվտանգության համար:
Նամակում նշվում է, որ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու և բժշկական, սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հասանելիության շարունակական սահմանափակումը առաջացրել են «անհաղթահարելի կարիքներ», ուստի այսօրվա դրությամբ ԱՄՆ կառավարության կողմից տրամադրվող օգնությունը լիովին անբավարար է։
Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման եւ տարածաշրջանում ժողովրդավարության պաշտպանության նպատակով նամակում նաեւ կոչ է արվում Հայաստանին օգնություն ցուցաբերել իր ինքնիշխանության պաշտպանության գործում ՝ ադրբեջանական էքսպանսիայի և ավտորիտարիզմի դեմ պայքարում:

Конгрессмен США Фрэнк Паллоне призвал выделить Армении 100 млн долларов и Арцаху 50 млн долларов
Конгрессмен США Фрэнк Паллоне призвал своих коллег в Палате представителей выделить Армении 100 миллионов долларов и Арцаху 50 миллионов долларов.  Фрэнк Паллоне направил письмо председателю подкомитета по ассигнованиям на зарубежные операции Палаты представителей, в котором также призвал выделить 2 миллиона долларов на разминирование, ограничить военную помощь США правительству Азербайджана, а также оказать давления на Азербайджан с целью освобождения армянских военнопленных, которые должны были быть освобождены в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г.
В своем письме Паллоне также обратил внимание на бесчеловечную и незаконную блокаду Лачинского коридора со стороны Азербайджана, которая продолжается уже три месяца. В письме он подчеркнул, что армянский народ Нагорного Карабаха находится на пороге гуманитарного кризиса, который грозит долгосрочными последствиями для безопасности региона.
В письме говорится, что блокада Лачинского коридора и продолжающееся ограничение доступа к медицинским товарам, продуктам питания и товарам первой необходимости создали «непреодолимые потребности», и на данный момент помощь, предоставляемая правительством США, совершенно недостаточна.