Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն դեմ է եղել Դուրովին ֆրանսիական քաղաքացիություն տալուն. Le Monde
Ֆրանսիայի Եվրոպայի եւ արտաքին գործերի  նախարարությունը դեմ է եղել Telegram-ի համահիմնադիր Պավել Դուրովին 2021թ. ֆրանսիական քաղաքացիություն շնորհելուն, քանի որ կարծել է, որ նա չի բավարարում անհրաժեշտ չափորոշիչներին։ Այս մասին տեղեկացրել է Le Monde թերթը՝ հղում կատարելով երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչության աղբյուրներին։
Մասնավորապես, դիվանագետները, որոնք քննել են Դուբայի ֆրանսիական հյուպատոսություն Դուրովի ներկայացրած խնդրանքը, կասկածներ են հայտնել այն առիթով, թե նա նպաստում է  «Ֆրանսիայի իմիջի բարելավմանը»։ Թերթը նշել է, որ նրա քաղաքացիության հարցն «արդեն այն ժամանակ քաղաքականապես զգայուն էր», քանի որ մի քանի տարի շարունակ ԶԼՄ-ներում հրապարակումներ էին արվում նրա քննադատությամբ։ Ֆրանսիայի իշխանություններն անուշադիր չեն թողել նրա 2015թ. հայտարարությունը, երբ նա ասել էր, որ սոցիալիստների կառավարությունը «նույնքան պատասխանատու է [Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների շարքի համար], որքան եւ «Իսլամական պետությունը», քանի որ ֆրանսիացիների հարկերը ծախսել է «Մերձավոր Արեւելքում իզուր պատերազմների վրա» եւ միաժամանակ իր մոտ ստեղծել է Հյուսիսային Աֆրիկայի միգրանտների ապաստարան։
«Պատվավոր քաղաքացիության» շնորհման ընթացակարգն ինքնին քաղաքական է, գրել է թերթը։ Telegram-ի համահիմնադիրը խնդրանքն ուղարկել է հենց Ելիսեյան պալատ, այն բանից հետո, երբ 2018թ. հրավիրվել էր ճաշի Էմանուել Մակրոնի կողմից։ Մինչեւ վերջերս Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմը չի հրապարակել այդ հանդիպման փաստը, սակայն այժմ այնտեղ հաստատել են, որ նրանց միջեւ «երկու կամ երեք հանդիպում է կայացել»։

Le Monde: МИД Франции выступал против присвоения Дурову французского гражданства
Министерство по делам Европы и иностранных дел Франции выступало против присвоения сооснователю Telegram Павлу Дурову французского гражданства в 2021 году, поскольку считало, что он не удовлетворяет необходимым критериям. Об этом сообщила газета Le Monde со ссылкой на источники во внешнеполитическом ведомстве страны.
В частности, дипломаты, рассматривавшие поданное Дуровым во французское консульство в Дубае прошение, выражали сомнения по поводу того, что он способствует «улучшению имиджа Франции». Издание отмечает, что вопрос о его натурализации «уже тогда был политически чувствительным», поскольку на протяжении нескольких лет в СМИ выходили публикации с критикой по поводу «недостаточной модерации» в его сервисе обмена сообщениями. Кроме того, французские власти не оставили без внимания его заявления от 2015 года, когда он сказал, что правительство социалистов «настолько же ответственно [за произошедшую в Париже серию терактов], как и «Исламское государство», поскольку тратило налоги французов на «ненужные войны на Ближнем Востоке» и одновременно создавало у себя убежище для мигрантов из Северной Африки.
Сама по себе процедура предоставления «почетного гражданства» является политической, пишет газета. Хотя формально она инициируется МИД республики, фактически его зачастую запрашивают напрямую у министров или президента Франции. Сооснователь Telegram направлял запрос именно в Елисейский дворец, после того как в 2018 году был приглашен на обед к президенту Эмманюэлю Макрону. До последнего времени администрация французского лидера не разглашала сам факт этой встречи, однако теперь там подтвердили, что между ними состоялось  «две или три встречи».