Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան 30 երկրներից բաղկացած կոալիցիա կկազմեն Հորմուզի նեղուցի ապաարգելափակման համար
Լոնդոնը և Փարիզը այս շաբաթ բանակցություններ կանցկացնեն 30 երկրների ռազմական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ Հորմուզի նեղուցի ապաարգելափակման համար կոալիցիա կազմելու նպատակով, AFP-ին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թեհրանը սկսել է նավերից վճար գանձել այդ ռազմավարական կարևոր ջրային ուղով անվտանգ անցման համար։
Անցյալ շաբաթ, Սպիտակ տան ճնշման ներքո, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան և Նիդեռլանդները հայտարարեցին իրենց պատրաստակամության մասին «նպաստել Հորմուզի նեղուցով անվտանգ անցումն ապահովելու ջանքերին»: Այդ հայտարարությունը հետագայում աջակցեցին ևս 24 երկրներ: «Այս շաբաթ պաշտպանության նախարարությունների միջև սպասվում է ևս մեկ հանդիպում, որին կմասնակցեն ընդլայնված խմբի պաշտպանության շտաբների պետերը, որն արդեն նախնական համաձայնագիր է ստորագրել»,- ասել է բրիտանացի պաշտոնյան։
Կիրակի օրը Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետ Ռիչարդ Նայթոնը նախագահել է համաձայնագրի առաջին փուլին մասնակցող վեց երկրների և Կանադայի հանդիպումը, գրում է The Times-ը: Ըստ պարբերականի՝ Լոնդոնն առաջարկել է գագաթնաժողովն անցկացնել Պորտսմութի կամ Լոնդոնի հարավային ռազմածովային նավահանգստում՝ մանրամասները վերջնականապես քննարկելու և կոալիցիա կազմելու համար, որպեսզի ջրային ճանապարհը կարողանա վերաբացվել «հենց որ նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն»։
30 երկրների ընդլայնված նիստում, հավանաբար, կքննարկվի, թե ինչպես վնասազերծել նեղուցը, որտեղով անցնում էր համաշխարհային նավթի մատակարարումների 20%-ը և հեղուկացված բնական գազի բեռների մինչև 30%-ը՝ մինչև փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ պատերազմի սկսվելը։
Իրանը հայտարարել է, որ «ոչ թշնամական» երկրների նավերը կարող են տարանցիկ անցնել Հորմուզի նեղուցով, եթե պահպանեն անվտանգության կանոնները։ ՍԴա չի վերաբերում այն ​​լցանավներին, որոնց «սարքավորումները և ցանկացած բաժնետոմսերը» պատկանում են ԱՄՆ-ին և Իսրայելին, ինչպես նաև «ագրեսիայի» այլ մասնակիցներին, ասվում է հայտարարության մեջ։

Франция и Британия создадут коалицию из 30 стран для разблокировки Ормузского пролива
Лондон и Париж на текущей неделе проведут переговоры с участием военных представителей 30 государств с целью сформировать коалицию по возобновлению работы Ормузского пролива, сообщил агентству AFP представитель британского министерства обороны. Ранее стало известно, что Тегеран стал взимать плату с судов за безопасный проход через эту стратегически важную морскую артерию.
На прошлой неделе Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония и Нидерланды на фоне давления со стороны Белого дома заявили о готовности «внести свой вклад в усилия по обеспечению безопасного прохода через Ормузский пролив». Это заявление позже поддержали еще 24 страны. «Ожидается, что на этой неделе состоится еще одна встреча между военными ведомствами с участием начальников штабов обороны [государств] расширенной группы, которая уже подписала [предварительное] соглашение», — сказал британский чиновник.
Начальник штаба обороны вооруженных сил Великобритании Ричард Найттон в воскресенье возглавлял встречу шести стран-участниц первого этапа соглашения и Канады, сообщила The Times. По данным газеты, Лондон предложил провести саммит в южном военно-морском порту Портсмут или Лондоне, чтобы согласовать детали и сформировать коалицию, которая обеспечит возможность открытия водного пути, «как только сложатся подходящие условия».
Вероятно, на расширенной встрече 30 стран будет обсуждаться вопрос о том, как обезвредить мины, предположительно, установленные иранскими силами в проливе, через который до начала войны против Ирана 28 февраля проходило 20% мировых поставок нефти и до 30% грузов СПГ.
Иран заявлял, что суда «невраждебных» стран могут проходить через Ормузский пролив, если они соответствуют правилам безопасности. Это не касается танкеров, «оборудование и любые активы» которых принадлежат США и Израилю, а также другим участникам «агрессии», говорилось в заявлении.