Ֆրանսիան անհանգստացած է ԼՂ -ում ադրբեջանական ուժերի առաջխաղացմամբ և կոչ է անում նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր` 2020-ի նոյեմբեր 9-ի հայտարարությամբ համաձայնեցված. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիան անհանգստացած է ԼՂ -ում ադրբեջանական ուժերի առաջխաղացմամբ և կոչ է անում նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր` 2020-ի նոյեմբեր 9-ի հայտարարությամբ համաձայնեցված։ Այս մասին ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարությունում։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվումէ.
"Ֆրանսիան ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում գրանցված միջադեպերի, մասնավորապես զինված միջադեպերի ու Փառուխի և Խրամորթի շրջաններում զորքերի առաջխաղացման առնչությամբ: Այն կոչ է անում ուժերին, որոնք, ինչպես ասվում է, առաջ են շարժվել, հետ քաշվել նախկին դիրքեր՝ համաձայն կրակի դադարեցման մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության:
Մենք մտահոգությամբ ենք նշում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության գազամատակարարման շարունակվող խախտումները եւ կոչ ենք անում վերականգնել բնակչության համար ջեռուցման մատակարարումն ապահովող հաղորդակցությունները: Եվրոպայի եւ արտաքին գործերի նախարարն այդ հարցը բարձրացրել է իր հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ վերջերս կայացած բանակցություններում եւ կոչ է արել շուտափույթ վերսկսել մատակարարումները, քանի որ եղանակային պայմանները բարդ են մնում տեղում բնակվող բնակչության համար:
Ֆրանսիան մշտապես շփումներ է պահպանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ՝ երկխոսությանն աջակցելու եւ քննարկվող տարբեր թեմաների շուրջ առաջ շարժվելու նպատակով"։

Франция озабочена сообщениями о продвижении азербайджанских войск в Нагорном Карабахе и призывает их вернуться на позиции, согласованные в рамках заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года: МИД Франции
Франция озабочена сообщениями о продвижении азербайджанских войск в Нагорном Карабахе и призывает их вернуться на позиции, согласованные в рамках заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил в пятницу вечером МИД Франции.
"Франция выражает сожаление по поводу инцидентов в Нагорном Карабахе, в частности вооруженных инцидентов и передвижения войск в Парухском и Храмортском районах. Она призывает силы, которые, как утверждается, продвинулись вперед, отступить на прежние позиции в соответствии с заявлением о прекращении огня от 9 ноября 2020 года", - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства.
В МИД Франции также выразили обеспокоенность в связи с перебоями в поставках газа жителям Нагорного Карабаха и потребовали "восстановить постоянное подключение, позволяющее обеспечить снабжение населения" в этом регионе. Отмечается, что данный вопрос поднимался в ходе бесед министра иностранных дел Франции Жан-Ива Ле Дриана с коллегами из Армении и Азербайджана.
Ранее МИД Армении заявил, что в четверг, примерно в 15:00, азербайджанские войска вторглись в село Парух Аскеранского района в Нагорном Карабахе. Ереван также обвинил Баку в перекрытии газоснабжения Нагорного Карабаха в районе города Шуши, в результате чего 120-тысячное население региона столкнулось с гуманитарным кризисом. Министерство обороны Азербайджана отвергло обвинения армянской стороны в нарушении линии соприкосновения в Карабахе.