Եվրամիությունն արգելել է եվրոյի թղթադրամներ մատակարարել Ռուսաստան
Եվրամիությունն արգելել է եվրոյով արտահայտված թղթադրամների վաճառքը, մատակարարումը և արտահանումը Ռուսաստան, ինչպես նաև Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի հետ համատեղ ֆինանսավորվող նախագծերում ներդրումներ կատարելը։ Համապատասխան կանոնակարգերը հրապարակվել են չորեքշաբթի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԵՄ խորհուրդն արգելել է ներդրումներ կատարել, մասնակցել կամ այլ կերպ նպաստել Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի հետ համաֆինանսավորվող ապագա ծրագրերին։ Խորհուրդն արգելել է եվրոյով թղթադրամների վաճառքը, մատակարարումը, փոխանցումը կամ արտահանումը Ռուսաստան կամ Ռուսաստանի ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի, կազմակերպության կամ մարմնի, այդ թվում՝ կառավարության և Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի կամ Ռուսաստանում օգտագործման համար», - ասվում է փաստաթղթում:
Միաժամանակ, ինչպես բացատրվում է «ԵՄ պաշտոնական ամսագրում», թույլատրվում է եվրոյի թղթադրամների անձնական օգտագործումը Ռուսաստան ժամանող անձանց, ինչպես նաև իրավական անձեռնմխելիություն ունեցող դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից։

ЕС запретил поставлять евро в Россию
Евросоюз запретил продавать, поставлять, экспортировать в Россию банкноты, номинированные в евро, а также вкладывать деньги в проекты, финансируемые совместно с Российским фондом прямых инвестиций. Соответствующие нормативные акты опубликованы в среду в "Официальном журнале ЕС".
"Совет ЕС запретил инвестировать, участвовать или иным образом вносить вклад в будущие проекты, финансируемые совместно с Российским фондом прямых инвестиций. Совет запретил продавать, поставлять, передавать или экспортировать банкноты, номинированные в евро, в Россию или любому физическому или юридическому лицу, организации или органу в России, включая правительство и Центральный банк России, или для использования в России", - отмечается в нем.
При этом, как поясняется в "Официальном журнале ЕС", разрешается личное использование евровых банкнот физическими лицами, прибывающими в Россию, а также дипломатическими миссиями и международными организациями, у которых имеется юридический иммунитет.
Президент России Владимир Путин 24 февраля объявил о проведении специальной военной операции на Украине в ответ на обращение руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, целью является демилитаризация и денацификация страны. После этого США, ЕС, Великобритания, а также ряд других государств заявили, что вводят санкции против российских физических и юридических лиц.